- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
02. 08. 2023.
22:04 >> 22:06
1
AGENCIJA FIČ
Umanjen kreditni rejting SAD
Agencija Fič umanjila je kreditni rejting Sjedinjenih Država sa najvišeg AAA na AA+, navodeći kao razloge rastući dug na federalnom, državnim i lokalnim nivoima, i "postepeno pogoršanje standarda upravljanja" u protekle dvije decenije.
Takva odluka ilustruje jedan od načina na koje bi rastuća politička polarizacija i stalni politički sukobi u Vašingtonu oko potrošnje i poreza na kraju mogli koštati američke poreske obveznike, jer bi niži kreditni rejting vremenom mogao povećati troškove zaduživanja američke vlade, prenosi Glas Amerike.
Ovo je tek drugi put u istoriji da je smanjen kreditni rejting SAD. Još jedna od vodećih agencija za kreditni rejting, „Standard i Purs“, još 2011. godine oduzela je Americi AAA rejting, nakon dugotrajnog neslaganja oko gornjeg limita za zaduživanje vlade.
Vladina kancelarija za odgovornost je u izvještaju iz 2012. godine procijenila da je zastoj oko budžeta za 2011. godinu povećao troškove zaduživanja Trezora za 1,3 milijarde dolara te godine.
Iz agencije Fič su 24. maja upozorili da bi mogli umanjiti rejting SAD, jer članovi Kongresa ponovo nijesu mogli da se dogovore da podignu limit zaduživanja. Skoro nedjelju dana kasnije postignut je dogovor koji je podigao granicu zaduživanja, ali je podrazumevao i smanjenje državnog deficita u narednoj deceniji za oko 1.500 milijardi dolara. Iz Fiča su kao razlog za današnju odluku naveli i pogoršanje političkih podjela oko potrošnje i poreske politike, dodajući da je kvalitet upravljanja u SAD opao u odnosu na druge visoko ocijenjene zemlje, uz napomenu da su „ponavljani zastoji u dogovorima oko granice duga i rješenja donošena u posljednjem trenutku“.
Zvaničnici administracije Džoa Bajdena oštro su kritikovali potez Fiča, a ministarka finansija Dženet Jelen je rekla da je odluka „proizvoljna“ i „zasnovana na zastarjelim podacima“.
Prema njenim riječima, američka ekonomija se brzo oporavila od pandemijske recesije, sa stopom nezaposlenosti koja je među najnižim u proteklih 50 godina i sa stopom ekonomskog rasta od 2,4 odsto na godišnjem nivou. Osoba upoznata sa razgovorima administracije i rejting agencije je navela da su iz Fiča obavijestili zvaničnike Bajdenove administracije da su i neredi od 6. januara 2021. bili faktor za odluku o umanjenju rejtinga, jer je to ukazivalo na nestabilnu vladu.
Još jedan faktor u odluci Fiča je očekivanje agencije da će američka ekonomija pasti u „blagu recesiju“ u posljednja tri mjeseca ove i početkom naredne godine. Ekonomisti Federalnih rezervi dali su sličnu prognozu ovog proljeća, ali su je u julu promijenili, navodeći da će ekonomski rast usporiti, ali da će recesija vjerovatno biti izbjegnuta.
Odluka Fiča rezultirala je padom berzanskih indeksa u SAD i globalno, ali su cijena dolara i dobit na obveznicama Trezora porasli.
Nedostatak promjena u obveznicama Trezora SAD i indeksu dolara sugeriše da je tržište već u velikoj mjeri kvantifikovalo i procijenilo štetu učinjenu nedavnim problemima, rekla je za Rojters vodeća analitičarka kapitala u kompaniji Hergrejvs Lendsdaun Sofi Lund Jejts.
Vodeći ekonomista kompanije Alajans Bernštajn u Njujorku Erik Vinograd rekao je da „niko ozbiljno ne uzima u obzir mogućnost da SAD ne bi mogle da plate svoj dug“, dodajući da će potražnja za kratkorčnim i dugoročnim obveznicama Trezora biti nastavljena i da ne vidi ovo umanjenje rejtinga kao značajan signal za probleme u budućnosti.
Коментари1
Остави коментар