Свијет

[ M.Л.Б. ]

05. 06. 2023. 23:01   >>  23:00

РЕГИОНАЛНА НОВИНСКА ГРУПА

Штрајк новинара у 20-так редакција од Калифорније до Њујорка

Више стотина новинара запослених у главној америчкој регионалној новинској групи Ганет штрајкује данас тражећи нове инвестиције у "десетковано" локално извјештавање и одлазак шефа компаније која је у тешкоћама.

На позив новинарског синдиката Њуз Гилд-ЦВА, више од 1.000 запослених у 20-так редакција од Калифорније до Њујорка протестовало је данас, а неки ће можда и сјутра, навеле су синдикалне организације.

Они протестују због управе Ганета и мјера за смањење трошкова уведених од спајања са ГејтХаус медиа 2019. године.

Главно издање Ганета је мрежа листова УСА Тодаy.

Групу која такође контролише Палм Беацх Пост у савезној држави Флориди или Аризона Републиц, купила је у новембру 2019. године Неw Медиа Инвестмент Гроуп (такође звана ГатеХоусе Медиа) да формира огромну групу са 250 локалних публикација.

Међутим од тада су редакције испражњене, смањено је покривање локалних вијести и акције Ганета пале су за готово 70 одсто, знатно више него код конкурената као што су Њујорк Тајмс и Ли Ентерпрајзис.

Професионалне организације указују на лоше управљање Ганетом генералног директора Мајка Рида који је према њима деморалисао редакције и онемогућио квалитетно новинарство.

Рид се такође оптужује да је знатно редуковао покривање локалних информација широм земље и смањио плате и доприносе новинара.

Новинари су тражилли од акционара компаније који се данас састају у сједишту Ганета у држави Вирџинији, предграђу главног града Вашингтона, да гласају против Рида.

Портпарол Ганета написао је да упркос блокада на неким тржиштима неће бити поремећаја и да ће група наставити да обезбјеђује информације својим вијерним читаоцима.

Док је према синдикатима група смањила за 20 одсто масу плата својих публикација у саопштењу групе се наводи да управа намјерава да "очува новинарство и донесе својим запосленим праведну вриједност плата и доприноса".

Некад успјешна и изузетно разноврсна регионална и локална дневна штампа јако је погођена у САД низом криза, посебно као посљедица пандемије ковида-19.

Редакције у тој земљи, врло приврженој слободи медија и изражавања, изгубиле су око 30.000 новинара између 2008. и 2020. (од 114.000 на 85.000 људи) према студији Пју Рисерч центра из 2021.

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије