Свијет
19. 05. 2023. 16:14 >> 16:14
ЗАУСТАВЉЕН СПОРАЗУМ
Француска због нуклеарне енергије кочи споразум ЕУ о обновљивој енергији
Француска је зауставила усвајање споразума о обновљивој енергији на нивоу Европске уније (ЕУ), тражећи да струја добијена из нуклеарних електрана има већи удио у испуњавању циљева климатске политике.
Ескалација спорења око нуклеарне енергије с продубљивањем подјела међу чланицама представља још један ударац Зеленом договору ЕУ, преноси Радио слободна Европа (РСЕ) писање свјетских медија.
Париз је повукао подршку закону на нивоу ЕУ о обновљивој енергији у настојању да обезбиједи бољи положај за своју нуклеарну енергију, пише Фајненшел тајмс, истичући да је Француска на челу коалиције држава у ЕУ које коче споразум о циљевима за обновљиву енергију.
Овај потез Француске је услиједио док се у ЕУ полако јавља шира негативна реакција на климатске планове, пошто, како наводи британски лист, постаје све очигледнија реалност захтијева зелене транзиције.
Чланице ЕУ требало је у сриједу да се договоре о циљу да до 2030. године у енергетском миксу Уније обновљива енергија чини 42,5 одсто.
Француска, која се ослања на нуклеарну енергију за производњу већине струје у земљи, назначила је да неће подржати текст, наводећи забринутост да водоник с ниским садржајем угљеника који се производи струјом из атомских електрана неће бити урачунат у те циљеве.
Споразум, који је на састанку амбасадора чланица ЕУ повучен с гласања у уторак касно увече, омогућио би да договорени циљеви постану закон ЕУ после одобрења у Европском парламенту (ЕП).
Шест земаља које се залажу за коришћење нуклеарне енергије, укључујући Чешку, Бугарску и Мађарску, слиједиле су примјер Париза и ускратиле подршку споразуму у сриједу. С друге стране, владе из антинуклеарног блока, укључујући Њемачку и Аустрију, оштро су се противиле признавању нуклеарне енергије као чистог горива.
Дугогодишње подјеле око нуклеарне енергије међу чланицама ЕУ продубиле су се ове године пошто су се земље сукобиле око тога да ли нуклеарна енергија, која има ниске емисије угљеника, треба да се рачуна у испуњавање циљева обновљиве енергије, указује Ројтерс.
Такође су се распламсале тензије између Француске, Шпаније и Њемачке – највећег европског потрошача енергије, која је прошлог месеца затворила своје последње нуклеарне реакторе – око тога да ли планирани инфраструктурни пројекти могу да користе нуклеарну енергију као извор енергије.
Представници 16 влада чланица ЕУ са састанка у Паризу у уторак позвали су Брисел да искористи своју енергетску политику, укључујући зелене индустријске субвенције, да подржи нуклеарну енергију. Брисел је саопштио да ће само одређене напредне нуклеарне технологије добити подстицаје ЕУ за зелену индустрију.
Комесарка ЕУ за енергетику Кадри Симсон рекла је на састанку да није дозвољено да се буџет ЕУ користи за производњу нуклеарне енергије, али би планиране реформе тржишта електричне енергије у теорији могле помоћи нуклеарном сектору да лакше добије спољно финансирање.
Француска министарка енергетике Ањес Пане-Рунаше рекла је да ће се земље које се залажу за нуклеарну енергију вјероватно поново састати следећег мјесеца.
У ЕУ нуклеарна постројења са око 100 ГВ капацитета производе отприлике четвртину електричне енергије у Унији. У декларацији коју су потписали учесници самита процјењује се да би се с додатних 50 ГВ нових нуклеарних пројеката до 2050. отворило више од 450.000 радних мјеста и допринело с 92 милијарде еура европског БДП-а.
Поред тога, наводи се у декларацији, смањење увоза фосилних горива додало би 33 милијарде еура трговинском суфициту ЕУ.
Чешки министар енергетике и индустрије Јозеф Сикела рекао је да су велике количине електричне енергије без угљеника, које нуклеарне електране могу да обезбеде, приступачан начин за остваривање декарбонизације.
Међутим, указује Ројтерс, нуклеарна производња није обновљива и ослања се на необновљиво гориво, које у многим случајевима обезбуеђује Русија. Нуклеарна енергија такође производи радиоактивни отпад.
Земље из антинуклеарног блока и климатски активисти кажу да фокус треба да буде на обновљивим изворима енергије.
Ескалација спора око нуклеарне енергије представља још један ударац Зеленом договору ЕУ, оцјењује Блумберг.
Различити елементи договора доведени су у питање политичким бригама на унутрашњем плану чланица, наводи Блумберг. Поред Француске у којој нуклеарна енергија има велику улогу, споразуму се противе неке чланице из централне и источне Европе забринуте за трошкове зелене транзиције.
Шведска, која предсуедава ЕУ по принципу ротације, још није одредила даљи датум за разматрање директиве о обновљивим изворима енергије, тврде извори.
Поред питања учешћа нуклеарне енергије у производњи водоника, споран је још један сегмент Зеленог договора, указује Блумберг.
Иницијатива РеФуелЕУ Авиатион, која има за циљ повећање употребе одрживог горива у ваздушном саобраћају, према изворима, такође је повучена с дневног реда.
Одлука Француске изазвала је гнијев међу другим земљама ЕУ које су оптужиле Париз да је у последњем тренутку узео кључни дио закона као "таоца" како би извукао додатне уступке, указује Политико.
Застој који је направила Француска изазивао је, како наводи портал, поређења с изненадним потезом Њемачке раније ове године када је блокирала коначно одобрење закона ЕУ о забрани продаје нових аутомобила који емитују угљендиоксид од 2035.
Тада је после вишенедељних препирки, Берлин коначно добио дјелимичну концесију од Европске комисије (ЕК).
"То није лијепа слика", рекао је један европски дипломата за Политико. "Обје ове земље треба да буду лидери у Европи. Оне осталима дају заиста лош пример који треба да слиједе у европској политици", додао је.
Француска је већ у марту добила мање уступке када је постигнут привремени договор након тешких преговора у којима је Француска запријетила да ће потопити закон ако се не призна нека улога атомске енергије.
Коментари 0
остави коментар