Свијет
15. 03. 2023. 17:27 >> 17:27
БРИТАНЦИ У СТРАХУ ОД ШПИЈУНАЖЕ
Кембриџ и Оксфорд без кинеских научника
Велика Британија је прошле године одбила рекордан број научника и студената постдипломских студија из Кине - чак 1.104, из безбједносних разлога. Тим људима је ускраћена могућност да раде у Великој Британији, а главни разлог за то је напуштање академске сарадње с Кином због страха од шпијунаже.
У односу на претходне године, ове бројке су у великом порасту. Британски Форин офис је 2020. уложио вето на долазак 128 научника, док је 2016. због националне безбједности одбијено само 16 људи, пише Гардијан.
Одбијање чак 1.104 научника и постдипломца у 2022. дјелује у најмању руку - драматично.
Тако нагли скок у "затварању" британских универзитета услиједио је послије јачања става владе о научним везама с Кином, али и уз упозорења МИ5 о све већим шпијунским пријетњама. Притом на тихо затварање великих истраживачких центара утицале су оптужбе министара да је водећа кинеска компанија за геномику редовно покушавала да упадне у генетичку базу података НХС-а (Натионал Хелтх Сервисе).
Професор Џејмс Вилсон са Универзитетског колеџа у Лондону (УЦЛ) међу онима је који сматрају да ће овакве мјере угрозити многе научне пројекте. Увјерен је професор Вилсон и да су оне у супротности са програмом британске владе која жели да Велика Британија буде "научна велесила".
Тако, "од најављивања златне ере билатералних односа са Кином дошли смо до замрзавања наших научних веза", рекао је он.
Форин офис је одбио да објави анализу одбијених научника према националности, али подаци које су дали водећи универзитети, укључујући Оксфорд, Кембриџ и Империјал колеџ, сугеришу да, бар у овим институцијама, кинески научници чине већину одбијених.
Сер Питер Матисон с Единбуршког универзитета каже да су универзитети "збуњени" овом политиком и да ће ове забране довести до великог кашњења у истраживачким пројектима.
Коментари 0
остави коментар