- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
15. 03. 2023.
17:27 >> 17:27
BRITANCI U STRAHU OD ŠPIJUNAŽE
Kembridž i Oksford bez kineskih naučnika
Velika Britanija je prošle godine odbila rekordan broj naučnika i studenata postdiplomskih studija iz Kine - čak 1.104, iz bezbjednosnih razloga. Tim ljudima je uskraćena mogućnost da rade u Velikoj Britaniji, a glavni razlog za to je napuštanje akademske saradnje s Kinom zbog straha od špijunaže.
U odnosu na prethodne godine, ove brojke su u velikom porastu. Britanski Forin ofis je 2020. uložio veto na dolazak 128 naučnika, dok je 2016. zbog nacionalne bezbjednosti odbijeno samo 16 ljudi, piše Gardijan.
Odbijanje čak 1.104 naučnika i postdiplomca u 2022. djeluje u najmanju ruku - dramatično.
Tako nagli skok u "zatvaranju" britanskih univerziteta uslijedio je poslije jačanja stava vlade o naučnim vezama s Kinom, ali i uz upozorenja MI5 o sve većim špijunskim prijetnjama. Pritom na tiho zatvaranje velikih istraživačkih centara uticale su optužbe ministara da je vodeća kineska kompanija za genomiku redovno pokušavala da upadne u genetičku bazu podataka NHS-a (National Helth Servise).
Profesor Džejms Vilson sa Univerzitetskog koledža u Londonu (UCL) među onima je koji smatraju da će ovakve mjere ugroziti mnoge naučne projekte. Uvjeren je profesor Vilson i da su one u suprotnosti sa programom britanske vlade koja želi da Velika Britanija bude "naučna velesila".
Tako, "od najavljivanja zlatne ere bilateralnih odnosa sa Kinom došli smo do zamrzavanja naših naučnih veza", rekao je on.
Forin ofis je odbio da objavi analizu odbijenih naučnika prema nacionalnosti, ali podaci koje su dali vodeći univerziteti, uključujući Oksford, Kembridž i Imperijal koledž, sugerišu da, bar u ovim institucijama, kineski naučnici čine većinu odbijenih.
Ser Piter Matison s Edinburškog univerziteta kaže da su univerziteti "zbunjeni" ovom politikom i da će ove zabrane dovesti do velikog kašnjenja u istraživačkim projektima.
Коментари0
Остави коментар