Свијет
01. 02. 2023. 20:14 >> 20:08
ВОЈНА ВЛАДА САОПШТИЛА
Мјанмар: Продужено ванредно стање, избори неизвјесни
Војна влада Мјанмара саопштила је на другу годишњицу отимања власти да продужава ванредно стање које траје још од почетка 2021.
Савјет за националну одбрану и безбједност (НДСЦ) продужио је ванредно стање за још шест мјесеци уз оцјену да стање у земљи још није нормализовано и да је потребно времена да се држава припреми за мирне и стабилне изборе.
НДСЦ је по Уставу владајуће административно тијело, али га у ствари сада контролише само војска.
Још није објављен датум избора, иако их је шеф владајућег војног савјета, генерал Мин Аунг Хлаинг, наговијестио за август, али у данашњем саопштењу се наводи да ће избори бити "онда када буду испуњени циљеви ванредног стања".
Ванредно стање омогућава војсци да преузме све државне функције, дајући генералу Мину Аунгу Хлаингу законодавна, судска и извршна овлашћења.
Саопштење војске указује да није успјела да угуши широко распрострањено противљење војној власти, уз оружани отпор и протесте и грађанску непослушност. Државни медији наводе да се на састанку НДСЦ-а разговарало о томе како опозиционе групе настоје да преузму власт "непрописним присилним средствима" укључујући убиства, бомбашке нападе и уништавање државне имовине.
Војска Мјанмара је, позивајући се на непотврђену крађу на посланичким изборима крајем 2020, власт преузела у фебруару 2021. свргавањем изабране владе премијерке Аунг Сан Су Ћи чија је странка Национална лига за демократију тада однијела убједљиву побједу и добила други мандат, прегазивши опозициону Партију солидарности и развоја коју подржава војска.
Критичари кажу да предстојећи избори које наводно планира војска, неће бити ни слободни ни поштени јер нема слободних медија, већина руковдства странке Су ћи је ухапшена или се сакрила или је изгнана, а Су ћи (77) издржава затворску казну од укупно чак 33 године пошто је осуђена на основу низа политички обојених оптужби које је војске.
Војна власт је прошле недјеље законом о регистрацији политичких партија отежала опозиционим групама да на изборима постану озбиљан изазов кандидатима које војска подржава.
Национална лига за демократију је прошлог новембра изјавила да неће прихватити или признати војно планиране изборе, које је описала као "лажне", а екстремнији опозициони борци покушавају да припреме за изборе поремете нападима на особље војне власти.
Коментари 0
остави коментар