Свијет

Б.Б. [ Н1 ]

31. 01. 2023. 16:58   >>  16:53

ОБЕЗБИЈЕДИЛИ ПЕТИНУ ПОТРЕБА

Вјетар и сунце донијели највише енергије у ЕУ током 2022.

Први пут у историји вјетар и соларна енергија испоручили су више електричне енергије у Европској унији него било који други извор енергије. Они су заједно обезбиједили рекордну петину електричне енергије у ЕУ 2022. године, што је вец́и удио од гаса или нуклеарне енергије, према извјештају истраживачког центра за климу Ембер.

Рекордни додаци нових капацитета енергије сунца и вјетра 2022. помогли су Европи да лакше преживи кризу изазвану санкцијама на увоз руских енергената, падом у хидроелектранама изазваним сушом и посљедично са сушама, прекиде у произвидњи нуклеарне енергије, каже се у анализи.

Око 83 одсто пада хидро и нуклеарне енергије надокнађено је вјетром и соларном енергијом, али и штедњом и погодним временским прилика, односно смањеном потражњом за електричном енергијом. Остатак је покрио угаљ.

Укупно је у 2022. години инсталирано нових 41 гигавата (ГW) из сунца, односно скоро 50 одсто више него што је додато 2021.

Производња струје из сунца је у ЕУ порасла за рекордних 24 одсто у 2022. години, што је помогло да се избјегну трошкови гаса од 10 милијарди еура. Око 20 земаља ЕУ остварило је рекордне удјеле из соларне енергије, укључујуц́и Холандију, Шпанију и Њемачку.

Очекује се да ц́е се раст вјетра и сунца наставити ове године, док ц́е се хидро и нуклеарна производња вјероватно опоравити. Као резултат тога, производња енергије из фосилних горива могла би пасти за 20 одсто у 2023. дупло више од претходног рекорда забиљеженог 2020. године, предвиђа анализа.

Вјетар и соларна енергија произвели су рекордних 22,3 одсто електричне енергије у ЕУ 2022. године и по први пут надмашили нуклеарну енергију (21,9 одсто) и гас (19,9 одсто). То се десило пошто су вјетар и соларна енергија претекли хидроенергију 2015. и угаљ 2019. године.

Подсјећамо, прије рата у Украјини, Европа је набављала трец́ину свог гаса из Русије. Иако су уведене санкције, земље Европске уније и даље се снабдијевају енергентима из Русије, али у мањем обиму.

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије