- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
15. 01. 2023.
18:46 >> 18:45
U LUBMINU
U Njemačkoj otvoren drugi terminal za LNG
U Lubminu je otvoren drugi njemački terminal za tečni prirodni gas (LNG).
"Drago nam je što činimo još jedan korak ka energetskoj bezbjednosti Njemačke", rekla je premijerka Meklenburg-Zapadna Pomeranije, Manuela Švesig, prenosi B92.
Njemački ministar životne sredine Til Bakhaus prethodno je predao licencu za rad Ingu Vagneru, generalnom direktoru operatera Dojče Regas.
Posle Vilhelmshafena u Donjoj Saksoniji, gde je terminal zvanično otvoren u decembru, Lubmin na baltičkoj obali je druga njemačka lokacija na kojoj je sa radom počeo LNG terminal.
Gas je već ubačen u mrežu od početka sedmice u okviru probne operacije.
Lokacija Lubmin čini ključni dio njemačke strategije da se okrene od ruskih fosilnih goriva drugim izvorima energije. Od izbijanja rata u Ukrajini, Rusija je prestala da isporučuje gas podvodnim gasovodom u Njemačku.
Njemačka ubrzano gradi svoju infrastrukturu za uvoz gasa. Za nekoliko mjeseci planirana su, odobrena i izgrađena ova dva terminala koja su sada u funkciji.
Još jedan terminal u Brunsbitelu na obali Sjevernog mora takođe treba uskoro da počne sa radom.
LNG se isporučuje brodovima iz nekoliko regiona svijeta, pretvara se nazad u gas i ubacuje u gasnu mrežu. Pored povećane kupovine gasa iz cjevovoda iz Norveške, na primer, LNG je namijenjen da zamijeni nedostajuće ruske zalihe.
Plutajući terminali koji su već postavljeni ili planirani imaju dovodni kapacitet od oko pet milijardi kubnih metara prirodnog gasa godišnje, u zavisnosti od lokalnih uslova.
Poređenja radi, skoro 60 milijardi kubnih metara je prošlo kroz sada neupotrebljivi gasovod Severni tok 1 u 2021.
Njemačka ima za cilj da pokrije oko jedne trećine svoje trenutne potražnje za gasom preko plutajućih LNG terminala tokom zime 2023-24.
Iako je ove zime bilo upozorenja o nestašici gasa, ovaj scenario se trenutno čini malo vjerovatnim. Nedavno su skladišta gasa u Njemačkoj bila popunjena više od 90 odsto nakon što su privatna domaćinstva i industrija smanjili potrošnju.
Prema riječima operatera, terminal Lubmin je jedini do danas potpuno privatno finansiran terminal u Njemačkoj. Kompanija Dojče Regas je procijenila troškove na 100 miliona EUR.
Коментари0
Остави коментар