Свијет

Б.Б. [ Бета ]

08. 12. 2022. 11:17   >>  11:15 2

АМЕРИЧКИ СУД

Одбачена тужба против саудијског принца због убиства Кашогија

Док одлука америчког суда да одбаци грађанску тужбу против саудијског престолонаслједника Мохамеда бин Салмана вјероватно означава крај настојања да се будући краљ позове на одговорност за убиство из 2018, групе за људска права упозоравају да ће то дати зелено свјетло другим ауторитарним владарима широм свијета за будућа злостављања, преноси Радио слободна Европа писање свјетских медија.

Упркос "вјеродостојним тврдњама" о умијешаности престолонасљедника Бин Салмана у убиство новинара дисидента Кашогија 2018, амерички судија је 6. децембра наредио да се одбаци тужба против саудијске краљевске породице, пише Вашингтон пост.

Основа за одлуку, написао је судија Џон Бејтс с Окружног суда за Дистрикт Колумбију, била је правна заштита на коју принц има право у својој новој улози премијера Саудијске Арабије – "док је на дужности".

Прошлог мјесеца, Бајденова администрација је утврдила да је Мохамед бин Салман, познат као МБС, имун на тужбу с обзиром на то да је принц именован за шефа владе. Тужбу су 2020. покренули Кашогијева бивша вјереница и организација за грађанска права коју је новинар основао прије своје смрти, ДАWН.

Краљ Салман именовао је Бин Салмана за премијера 27. септембра, само шест дана прије истека рока који је одредио Стејт департмент да утврди да ли је МБС заштићен од правног поступка. Организација ДАWН је овај потез осудила као "посљедњи покушај да се избјегне надлежност суда", најавивши разматрање свих опција за наставак "правног оспоравања његовог криминалног понашања".

Бин Салман је раније рекао да преузима одговорност за убиство, али је негирао личну улогу у бруталном убиству које је изазвало шок у цијелом свијету након што је истрага УН открила да је колумниста Вашингтон поста био жртва "намјерног, унапред смишљеног погубљења" у саудијском конзулату у Истанбулу. Неколико мјесеци након Кашогијеве смрти ЦИА је утврдила да је принц наручио атентат.

Када је Стејт департмент прошлог мјесеца предложио да се Бин Салману одобри имунитет, навео је да је Кашогијево језиво убиство "гнусно", али је тврдио да МБС-у треба да буде одобрен имунитет због "непрекинуте праксе" давања истог шефовима страних влада, истиче ЦНН.

Да администрација није дала ту препоруку, суд би размотрио аргументе да случај против МБС-а не треба одбацити, написао је у образложењу одлуке судија Бејтс, додајући да би умјесто тога, противљење вољи администрације "неоправдано ометало њене дипломатске одговорности".

Ипак, додаје амерички телевизијски канал, именовање принца бин Салмана премијером за неке посматраче је дјеловало као трик за осигурање имунитета шефа владе у тужби пред америчким судом.

Судија Бејтс је такође примијетио "сумњиво вријеме" принчевог именовања и аргумент тужиоца да је до сада само краљ био премијер земље. Бејтс је навео да преглед саудијског краљевског поретка сугерише да именовање "није било мотивисано жељом да бин Салман буде шеф владе, већ да буде заштићен од потенцијалне одговорности у овом случају".

Бејтс је такође одбацио тужбу против двојице сарадника МБС-а, Сауда ел Катанија и Ахмеда ел Асирија, на основу надлежности. Министарство финансија је прошле године навело да је Асири, тада замјеник шефа саудијске обавјештајне службе, "био шеф операције и да је са ел Катанијем, координисао организацију и слање тима од 15 људи да убију и раскомадају Кашогија".

Осим те тројице саудијских званичника, било је још 26 оптужених, али се други нијесу спомињали у овом случају.

Док је Бајденова администрација поштедјела принца Мохамеда од одговорности за убиство колумнисте Вашингтон поста, позивајући се на дугогодишњи правни преседан о имунитету шефова влада, групе за људска права и саудијски прогнаници тврде да су тим потезом престолонасљедник и други ауторитарни владари широм свијета добили зелено свјетло за будућа злостављања, указује Асошиејтид прес.

Убиство Кашогија, колумнисте Вашингтон поста који је критички писао о поступцима принца Мохамеда, отворило је раздор између Бајденове администрације и Саудијске Арабије.

Међутим, додаје АП, Стејт департмент је посљедњих мјесеци покушавао да поправи односе, док су САД неуспјешно тражиле од краљевине да поништи смањење производње нафте на глобалном тржишту уздрманом ратом у Украјини.

Бајден се држао на дистанци од краљевине и критиковао је стање људских права, пише Њујорк тајмс, додајући да је током предсједничке кампање 2020. обећао да ће Саудијску Арабију учинити "паријом" за убиства и друга кршења људских права.

Убрзо послије уласка у Бијелу кућу, чинило се да ће Бајден испунити обећање из кампање те је у једној од првих спољнополитичких одлука одобрио објављивање извјештаја америчке обавјештајне службе у којем се наводи да је принц Мохамед одобрио убиство Кашогија.

Ипак, наглашава лист, овог љета је поклекнуо пред сугестијама највиших сарадника за националну безбједност да би требало да покуша да поправи односе с принцом Мохамедом. Бајден је посјетио краљевину у јулу и размијенио поздрав додиром песницама с принцом, што је изазвало широку осуду заговорника људских права.

У октобру је принц предводио састанак ОПЕК+ у најави наглог смањења производње, што је разбјеснило америчког предсједника и направило нови застој у америчко-саудијским односима. Бајден је, додаје лист, оптужио принца да је стао на страну Русије, која се ослања на високе цијене нафте како би подржала своју потрошњу током рата против Украјине.

Одлука о одбацивању грађанске тужбе против Бин Салмана вјероватно означава крај настојања да се будући саудијски краљ позове на одговорност за убиство Кашогија и он сада вјероватно може слободно да путује у САД, указује Гардијан.

Саудијски дисиденти и критичари принца Мохамеда раније су изразили озбиљну забринутост, рекавши да би свака одлука о имунитету за МБС-а запечатила ауру некажњивости 37-годишњег принца и да би се могла схватити као дозвола за таргетирање других новинара и дисидената широм свијета.

Пратите нас на

Коментари 2

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије