- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
08. 05. 2022.
13:54 >> 15:50
STAMBENI KOMPLEKS OD 350 KOMORA
Porijeklo ove monumentalne građevine i dalje je misterija
Pećine Gujadžu - poznate i pod imenom "Drevna kuća na litici Janking" - je u stijeni isklesan kompleks pećina nalik na saće, koji se nalazi na obroncima planine Tianhuang u kineskom okrugu Janing.
Nalazište je prvi put otkriveno 1984. godine, tokom istraživanja koje je sprovela Kancelarija za upravljanje kulturnim relikvijama okruga Janking. Od tog trenutka, Gujadžu je registrovan u nacionalnoj jedinici za zaštitu ključnih relikvija kulture, što je najviši nivo zaštite.
Gujadžu pećine, se nalaze na sjevernoj ivici basena Janking-Fanšana, geološke oblasti koju čine granitne stijene stare 110 miliona godina, formirane u vrijeme kada je magma prodrla naviše kroz velike količine dijabaznih stena.
Arhitektura drevnih kuća na litici
Graditelji ovih pećina su vešto iskoristili prednosti granita kako bi izgradili složenu mrežu prostorija: 350 komora usječenih u stijenu u sistemu od 117 pećina. Komore su uglavnom visoke 1,8 m i raspoređene su u pravougaonom ili kvadratnom planu - koji varira u veličini od jednosobnih do većih višesobnih stanova koja se prostiru na više nivoa.
Mnogi stanovi sadrže namještaj isklesan u kamenu. Ovdje počivaju drevni kameni kreveti, postolja za lampe, pregrade za odlaganje, kameni stolovi, peći i dimnjaci, kao i kang - rukom isklesani jednostavni sistem za grijanje - koji se može naći u domaćinstvima širom Kine.
Komore su bile međusobno povezane mrežom vertikalnih i horizontalnih prolaza, spajajući gornje stambene prostore sa nižim nivoima, koji su služili za držanje stoke i konja.
Najveći i najkomplikovaniji kompleks u Gujadžu naziva se "Guantandži" što u prevodu znači "Zlatni hram". Ovaj hram se sastoji od osam odaja na dva sprata. Na ulazu su dva kitnjasto izrezbarena stuba koja vode u odaju koja se koristila prilikom zajedničkih okupljanja ili vjerskih ceremonija.
Misterija porijekla graditelja
Porijeklo stanovnika koji su osmislili i napravili Gujadžu kompleks je donekle misterija. Arheolozi nisu uspjeli da pronađu nijedan preživeli organski materijal koji bi poslužio da da pouzdane podatke, niti postoje freske ili rezbarije u ovom sistemu pećina.
Neki naučnici sugerišu da su ovo mjesto osnovali Kumo Ksi, takođe zvani i Tatabi. Koji su bili mongolski stepski narod, koji je živio prije više od 1.000 godina. Kumo Ksi su učestvovali u nekoliko sukoba sa kineskim dinastijama i kitanskim plemenima, što je rezultiralo nizom katastrofalnih poraza i nestankom ovog naroda.
Među mnogobrojnim teorijama, još dvije moguće kažu da je kompleks bio žitnica izgrađena u periodu vladavine dinastije Tang - koja je vladala od 618. do 907. godine - ili možda da je služio kao garnizon za vojnike tokom dinastije Han - koji su vladali od 202. p.n.e. do 220. godine.
Коментари0
Остави коментар