- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
25. 04. 2020.
23:18 >> 23:15
ZA NAREDNE GODINE
Budžet EU sa snažnijom moći
Evropski komesar Johanes Han najavljuje budžet EU sa jasno snažnijom moći za naredne tri do četiri godine.
Dosadašnji predlozi za idući višegodišnji budžet moraju se prilagoditi kako bi se Evropa stabilizovala, poručio je Han u izjavi agenciji APA.
Šefovi država i vlada naložili su u četvrtak Evropskoj komisiji da izradi prilagođeni nacrt budžeta i plan finansiranja fonda za obnovu.
"Ono što sa čim ćemo izaći je predlog modifikovanog budžeta koji predviđa, posebno u prve tri do četiri godine budžet sa jasno većim obimom investicija", najavio je on.
Evropska komisija svoj predlog novog budžeta predstaviće, kako kaže, najkasnije do sredine maja, a nakon toga uslijediće pregovori sa članicama i Evropskim parlamentom.
Osnove predloga budžeta od februara mogu poslužiti kao osnova, pošto sadrže centralne teme, koje se nisu promijenile, a koje su važni elementi ponovnog oživljavanja privrede.
"Toj osnovi treba dodati dio koji je potreban da bi se ponovo pokrenula EU, učinila još kompetitivnija, i otpornija na krize", objasnio je Han rekavši da se moraju procijeniti i potrebe za finansiranje posljedica korona krize.
Prema procjenama Evropske komisije biće, za prve dvije do tri godine, potrebna više gornja granica sopstvenih sredstava umjesto dosadašnjih 1,2 odsto evropskog BDP-a.
Pozdravio je rezultat video samita, rekavši da je bio dobar dan pošto su svi šefovi država i vlada, iskazali spremnost za solidarnim djelovanjem.
Uz to odustalo se od "toksičnih" evropskih obveznica i pošlo ka inovativnim rješenjima.
Ta rješenja, prema njegovim riječima, sadrže mogućnost da se pojačano novac sa međunarodnih finansijskih tržišta po ekstremno povoljnim uslovima Evropske komisije uzmu i onda kao krediti ili garancije proslijede članicama i stave na raspolaganje različitim privrednim sektorima.
Iako kriza ima asimetrične efekte, ne bi trebalo iz nje snažni izađu još snažniji, a slabi još slabiji, naglasio je Han, ocjenjujući da bi to ugrozilo jedinstvo Unije, ali i oslabilo na kraju sve članice.
Коментари0
Остави коментар