- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
16. 01. 2020.
19:25 >> 19:21
NADZIRU INTERNET
Reporteri bez granica protiv njemačke obavještajne službe
Njemačka obavještajna služba BND, nadzire internet širom svijeta i to sasvim legalno, a organizacija Reporteri bez granica, želi da obori zakon po kojem je to moguće pred njemačkim Ustavnim sudom, piše Dojče vele.
Bez Edvarda Snoudena ne bi bilo ni njemačkog zakona o obavještajnoj službi, dopunjenog 2017. godine. Naime, tek poslije otkrića američkog uzbunjivača Edvarda Snoudena postalo je jasno da je BND bila upletena u globalnu aferu prisluškivanja američke Nacionalne bezbjednosne agencije (NSA).
Tim skandalom pozabavio se anketni odbor Bundestaga koji je predložio reformu odgovarajućeg zakona. To se i desilo – ali nova verzija zakona bila je krajnje sporna. Naime, jedino su njemački građani bili zaštićeni od nadzora u inostranstvu. Svi ostali mogu da budu praćeni.
Međunarodna nevladina organizacija "Reporteri bez granica", protiv tog zakona podnijela je tužbu njemačkom Saveznom ustavnom sudu, a presuda se očekuje tek za nekoliko mjeseci.
Njemačka vlada i BND smatraju da je masovno praćenje stranaca u inostranstvu neizostavno prije svega u antiterorističkoj borbi. Pri tome se po potrebi memorišu sakupljene informacije i bivaju proslijeđene stranim obavještajnim službama.
Zastupnik "Reportera bez granica" u sudskom postupku Bijan Mioni je poslije prve usmene rasprave, optimista i kaže da se radi o garanciji da je telekomunikacija principijelno zaštićena.
Ustavni sud sada mora da odluči "da li BND mora da uzme u obzir tu zaštitu kada sakuplja informacije u inostranstvu nadzirući internet".
Коментари0
Остави коментар