- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
26. 11. 2015.
12:17 >> 12:08
19
SAD ZABRINUTE
Ruski S-400 stigao u Siriju
Ruski najmoderni protivvazdušni sistem "S-400" stigao je danas u Siriju, javio je dopisnik agencije RIA "Novosti". Odluka Rusije da u svojoj bazi u Siriji rasporedi taj sistem izaziva "značajnu zabrinutost" za američku vojsku, saopštili su zvaničnici te zemlje.
Rusko Ministarstvo odbrane juče je objavilo plan o slanju ovog sistema u Siriju, dan nakon što je turska avijacija oborila ruski borbeni avion "Su-24", koji je učestvovao u antiterorističkoj kampanji u Siriji.
"S-400 trijumf" je protivvazdušni sistem koji koristi projektile zemlja-vazduh protiv svih vrsta letećih objekata - od aviona do balističkih raketa.
Može istovremeno da prati do 36 ciljeva, a domet pogađanja mu je u krugu do 400 kilometara i na visini do 30 kilometara. Čitav sistem smješten je na mobilna vojna vozila, a može da se postavi i aktivira za samo pet minuta.
SAD: S-400 značajna prijetnja
Neimenovani američki zvaničnik je za AFP rekao da S-400 "predstavlja značajnu prijetnju za svakog".
"Postoji značajna zabrinutost i što se tiče vazdušnih operacija u Siriji", naveo je taj zvaničnik.
S-400 imaju domet od oko 400 kilometara, što znači da mogu da prodru duboku u tursku teritoriju ili bi mogle da predstavljaju i potencijalnu prijetnju za avione iz koalicije, predvođene SAD.
aza Hmejmim, u kojoj je smješten novi PVO, nalazi se na području koje kontrolišu snage sirijske vojske, a Rusija je koristi za polijetanje svojih bombardera koji idu u akciju uništenja ciljeva Islamske države u Siriji.
Sistem S-400 je uveden u upotrebu u Rusiji 2007.
Коментари19
Остави коментар