Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Region

B.B. [ HRT ]

11. 02. 2025. 09:02 >> 09:02

U Jadranu se pojavili atlantski lososi

Nakon posljednje velike bure koja je nanijela štetu u podvelebitskom kanalu, u različitim dijelovima Jadrana pojavili su se lososi. Dok nadležni utvrđuju što se dogodilo i odakle su pobjegli, stručnjaci pokušavaju da saznaju hoće li taj događaj imati uticaja na jadransko more, piše HRT.

Ribar iz Privlake Ante Kolanović, koji cijeli život lovi oko Privlake i Vira, prije mjesec dana doživio je neočekivano iznenađenje – u mreži je pronašao atlantskog lososa.

Bio je na dva do tri metra dubine, okružen jatom salpi, kojih je bilo oko 20 kilograma. Losos je težio oko 1,5 kg.

Isprva su mislili da je riječ o pastmki, ali nakon objave fotografije na društvenim mrežama, kontaktirao ih je stručnjak s Instituta za oceanografiju i ribarstvo Hrvatske i potvrdio da je riječ o atlantskom lososu.

Bijeg iz uzgajališta?

Sve više ribara iz Privlake i okoline prijavljuje ulov lososa. Najviše ih se proteklih sedmica moglo vidjeti kod Lukova Šugarja, gdje se nalazi uzgajalište. Stanovnici tog kraja primjećuju neuobičajene prizore.

"Vidjela sam ih kako skaču iz mora, koprcaju se i bacaju. Ponudili su mi jednog na prodaju, ali nisam htjela uzeti", ispričala je za HRT mještanka Slavica Šikić.

Prema neslužbenim informacijama, iz uzgajališta je pobjeglo između 200 i 250 jedinki lososa. Uzgajivač nije želio pred kamere, ali poručio je da je losos plijen, a ne predator, te da izvan uzgoja ne može opstati.

Takođe je naglasio da su sve jedinke sterilne i da su o incidentu obaviještene nadležne institucije.

Stručnjaci traže odgovore

Institut za oceanografiju i ribarstvo potvrdio je da u podvelebitskom kanalu postoje dvije lokacije za uzgoj lososa. Stručnjaci čekaju nalaz ribarske inspekcije kako bi se utvrdilo kome su ribe pobjegle i koliko ih je završilo u otvorenom moru.

"Moramo analizirati želuce ulovljenih lososa kako bismo vidjeli hrane li se divljim vrstama ribe i postaju li predatori. Takođe, važno je provjeriti njihovo reproduktivno stanje kako bismo utvrdili pridržava li se uzgajivač propisanih mjera o uzgoju sterilnih jedinki", pojasnio je dr. sc. Leon Grubišić s Instituta za oceanografiju i ribarstvo.

Mjere su propisane kako bi se spriječio mogući uticaj na okolinu, ako bi lososi ušli u rijeke jadranskog sliva i stvorili samoodrživu populaciju. Prvi izlov na uzgajalištu pokazao je da su sve uzorkovane jedinke bile sterilne ženke, no Institut od tada nije imao dalji uvid u stanje uzgajališta.

Ribari nastavljaju lov

U međuvremenu, ribari se nadaju novim ulovima, dok se stručnjaci nadaju njihovim dojavama.

"Čini mi se da se losos dosta proširio, ali koliko će opstati u Jadranu, to ne znam. To nije naša vrsta ribe i ne znam kako će to sve skupa ići", rekao je Kolanović.

Naučnici pozivaju sve koji ulove ovu alohtonu vrstu da dojave ulov kako bi se bolje pratilo širenje odbjeglih jedinki u Jadranu.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније