- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Region
29. 04. 2024.
18:45 >> 18:38
Čitaj mi:
ostavio neizbrisiv trag
Abdulah Sidran dobiće ulicu u Sarajevu
Nakon što je porodica nedavno preminulog Abdulaha Sidrana dala saglasnost za inicijativu da ulica Jezero bude preimenovana u ulicu Abdulaha Sidrana, danas, 29. aprila, Komisija za obilježavanje, čuvanje i njegovanje istorijskih događaja i ličnosti Kantona Sarajevo jednoglasno je prihvatila inicijativu.
“Time smo započeli proceduru davanja ulice po pokojnom Abdulahu Sidranu”, izjavio je sarajevski političar Redžo Lemezan, koji je i pokrenuo incijativu da veliki Sidran dobije svoju ulicu u Sarajevu.
Abdulah Sidran nije bio samo pjesnik, prozaik i filmski scenarist, već istinski kulturni ambasador Sarajeva i Bosne i Hercegovine.
Rođen u Sarajevu 2. oktobra 1944, Sidran je svojim djelima obogatio literarnu i filmsku scenu te ostavio dubok i neizbrisiv trag u kulturnom naslijeđu Sarajeva i BiH. U književnosti se Sidran javio šezdesetih godina prošlog vijeka, ističući se kao pjesnik i prozaik generacije koja je obilježila kulturni pečat Sarajeva. Nagrađivan je brojnim književnim i društvenim priznanjima za svoje izuzetno stvaralaštvo, uključujući Šestoaprilska nagrada grada Sarajeva i Godišnju nagradu Udruženja književnika BiH.
Poznat je po svojoj knjizi poezije Sarajevski tabut, koja je nagrađena prestižnom “Nagradom slobode” PEN-centra Francuske. Njegove pjesme su prevođene na mnoge jezike i objavljivane širom svijeta, što dodatno svjedoči o globalnom uticaju njegove književnosti. Sidran je takođe ostavio dubok pečat u filmskoj umjetnosti kao scenarist nekih od najpoznatijih filmova u ex-jugoslavenskoj kinematografiji, uključujući Sjećaš li se Dolly Bell? i Otac na službenom putu.
Njegovi filmski radovi osvojili su brojne nagrade i priznanja te su doprinijeli međunarodnom priznanju bosanskohercegovačke kinematografije. Osim svojih književnih i filmskih dostignuća, Sidran je bio aktivni član intelektualne zajednice Sarajeva, predavač na tribinama i urednik različitih listova i časopisa. Njegova angažiranost u intelektualnom životu grada bila je od neprocjenjive važnosti za kulturni razvoj Sarajeva i Bosne i Hercegovine.
“Stoga, smatramo da bi preimenovanje ulice u Sidranovu ulicu bilo prikladno priznanje za ovog velikog književnika i umjetnika, te trajni spomen na njegov izuzetan doprinos kulturi i umjetnosti našeg grada i države. Uvažavajući sve navedeno, molimo vas da ozbiljno razmotrite ovu inicijativu i da podržite prijedlog za preimenovanje ulice Jezero u Sidranova ulica”, izjavio je ranije Lemezan.
Коментари0
Остави коментар