Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

K. J. [ Beta ]

24. 05. 2025. 10:31 >> 10:32

Godišnjica Dejtonskog sporazuma: NATO pomaže u održavanju mira u svijetu

Na obilježavanju 30. godišnjice zaključenja Dejtonskog mirovnog sporazuma, predstavnici balkanskih nacija koje su imale koristi od tog sporazuma, podržali su američke političare iz obje stranke u ocjeni značaja NATO za održavanje mira širom svijeta, javili su izvještači sa javnog foruma održanog sinoć na Univerzitetu u Dejtonu.

 

Američki grad Dejton, u saveznoj državi Ohajo, u kojem je prije tri decenije postignut sporazum kojim je okončan rat u Bosni i Hercegovini (BiH), domaćin je zasijedanja Parlamentarne skupštine NATO, tokom koga će se razmatrati pouke Dejtonskog mirovnog sporazuma za rješavanje savremenih globalnih sukoba.
Američki ambasador pri NATO Metju Viteker rekao je sinoć, na javnom forumu na Univerzitetu Dejton, da nema sumnje da će SAD kao vodeća svjetska super sila, imati izazove u budućnosti i da će im biti "potrebni prijatelji".

"NATO je blagoslov za mir i najbolje osiguranje za mir", rekao je republikanski poslanik Nil Dan.

Na panelu su juče predstavnici BiH i Hrvatske razgovarali o trajnom uticaju Dejtonskih mirovnih sporazuma iz 1995. godine dogovorenih na bazi Rajt-Paterson nedaleko od mjesta gdje se održavaju sastanci Parlamentarne skupštine NATO ove godine.

Nekoliko govornika na panelu "Dejton 30 godina kasnije i ciljevi za sjutra" govorili su u prilog članstvu BiH u NATO, dok ta zemlja pokušava da riješi pitanja koja su ostala neriješena Dejtonskim sporazumom iz 1995, koji je bio privremeno rješenje a čiji okvir ostaje uglavnom i danas, prenosi agencija AP.

Panelu se obratio i ministar spoljnih poslova BiH Elmedin Konaković, koji je bio 17-godišnji vojnik u vrijeme rata u BiH, koji je rekao da je značaj sporazuma sklopljenog u Dejtonu uz pomoć vojne i diplomatske intervencije SAD i NATO ogroman.

"Mogu vam reći koliko nam je bliska vrijednost mira za sve nas", rekao je Konaković.

"Važno je, posebno danas, zato što možemo da vidimo slike iz Ukrajine, Gaze, Sudana, sa drugih mjesta, i mir je moguć. Danas sjedim i pregovaram o budućnosti moje zemlje, sa ljudima protiv kojih sam se bukvalno borio prije 30 godina. I to je mnogo bolje od rata, vjerujte mi. Kompleksno je, komplikovano je, nije lako. Imamo mnogo političkih problema ali je mnogo bolje od rata", rekao je Konaković.

Neke ličnosti koje su imale uloge tokom rata u BiH su prisustvoale skupu, uključujući bivšu američku senatorku Kej Bejli Hačinson. Ona je bila ambasadorka SAD pri NATO, a na ovom skupu je bila moderator.

Hačinson je podsjetila na put u Sarajevo tokom koga su poslanici koji su s njom bili u posjeti vidjeli da je razoren glavni grad pretvorio svoj bivši olimpijski stadion u veliko groblje.

Hačinson je potom pozvala bivšeg amerčkog ambasadora u Hrvatskoj Pitera Galbrajta da govori i pozdravila penzionisanog američkog generala Veslija Klarka bivšeg komandata savezničkih NATO snaga za Evropu.

Petodnevno zasijedanje kulminiraće u ponedjeljak plenarnm sesijom. Skup na kome je oko 300 parlamentaraca i drugih gostiju pozdravio je republikanski predstavnik Majk Tarner koji je bio gradonačelnik Dejtona kada su sporazumi potpisani, a sada vodi američku NATO parlamentarnu delegaciju.

Govorilo se u prilog američke i NATO podrške Ukrajini, uz ocjenu da bi njena pobeda u trogodišnjem ratu protiv Rusije bila ključna za evropsku stabilnost i za odvraćanje budućih invazija drugih zemalja, posebno Kine.

 

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније