- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
24. 05. 2025.
07:30 >> 07:32
Čitaj mi:
Nabavke sumnjive i u NATO-u
Poslovi Agencije NATO za podršku i nabavke nalaze se pod lupom - dva hapšenja u Belgiji, potom tri u Holandiji. Sumnja se u nepravilnostima u ugovorima za nabavku municije i dronova za NATO i pranju novca u prvom slučaju, dok se o drugom sumnjiči bivši službenik Ministarstva odbrane čiji je posao uključivao međunarodne ugovore o javnim nabavkama.
Kancelarija javnog tužioca u Luksemburgu, gdje se nalazi sjedište Agencije NATO za podršku i nabavke, objavila je da su zaplijenjena dokumenta, a istraga proširena na Italiju, Španiju i SAD.
Koordinira je Eurojust.
Slučajevi o kojima se vodi istraga pokazuju institucionalnu ranjivost sistema, što ne bi trebalo da se dešava u ovakvom geopolitičkom trenutku u svijetu, kaže za naš radio Nikola Lunić, izvršni direktor Savjeta za strateške politike.
Osnovni rizik kod nabavke u sistemima odbrane je visok nivo tajnosti ugovora, posebno u zemljama Balkana.
"U takvim ugovorima su obično velike količine novca i apostrofira se osjetljivost takvih ugovora. Međutim, ukoliko vi nabavljate neke sisteme oružja ili municije iz zapadnih zemalja, onda to sasvim sigurno nije tajna za zapadne kompanije, niti je tajna za njihove obavještajne službe. Samim tim nije tajna ni za njihovu političku elitu, niti za javnost, eventualno. Tajna je u nabavkama naših zemalja prema zapadu samo za našu domaću javnost i za nikog drugog", rekao je Lunić.
Protiv korupcije mora se boriti i povećanom transparentnošću, kaže Lunić.
"Moraju da se poštuju sve vrednosti po tom pitanju i principi koje je uspostavila, na primjer, Evropska unija. Nema tajni, tajna je isključivo i samo moral u jednoj vojsci. Kakav je moral?", naveo je on.
Osvrnuo se i na situaciju u Srbiji.
"Kod nas praktički jedan čovjek odlučuje hoće li se nabaviti ovi ili oni avioni sa kojim zemljama ćemo sarađivati, a sa kojim ne, ili u zemljama u kojima ćemo izvoziti municiju. Jednostavno, nedostatak transparentnosti to je milje za pokazivanje najvišeg nivoa korupcije u nekim zemljama", kazao je Lunić.
Generalni sekretar NATO Mark Rutte podbači da je Agencija za podršku i nabavke sama pokrenula istrage o slučajevima u Belgiji i Holandiji. Želimo da dođemo do korijena ovog slučaja, kaže Rutte.
Analitičar Nikola Lunić nema dilemu.
"Tu nema apsolutno nikakve osjetljivosti prema tim slučajevima i to će sasvim sigurno ići do kraja. Jer davati privilegovani položaj u nabavkama nekim kompanijama to je automatski dio organizovane korupcije", kategoričan je Lunić.
Članice NATO zbog rata u Ukrajini enormno povećavaju ulaganje u odbranu, uskoro vjerovatno najmanje 3,5% svog bruto domaćeg proizvoda. Cifre su astronomske. Rastu s toga i rizici zbog potencijalne korupcije.
Коментари0
Остави коментар