Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Ekonomija

Biljana Radosavović [ RCG ]

24. 05. 2025. 13:24 >> 13:16

Više od 50 odsto porastao broj onih koji koriste mobilna plaćanja

Bezgotovinsko plaćanje kod nas regulisano je zakonom o platnom prometu i pratećim podzakonskim aktima. I naš zakonski okvir, kaže za naš Radio direktor sektora za platni promet, Andrija Jovović, usklađen je sa evropskom regulativom, a Centralna banka kao nadzorni organ obezbjeđuje efikasnost i sigurnost platnog sistema.

"Čime našim građanima i privredi stavlja se na raspolaganje širok spektar digitalnih platnih usluga od strane banaka koje posluju u Crnoj Gori", naveo je on.

Da je bezgotovinsko plaćanje sve prisutnije, potvrđuje statistika Centralne banke, naglašava naš sagovornik.

"Elektronskim putem je realizovano više od 14,5 miliona kreditnih transfera i taj rast je 12% u odnosu na prethodnu godinu, a ukupna vrijednost tih transakcija je premašila 25,6 milijardi eura i u tom dijelu je rast 21%", kazao je Jovović.

 

Raste i broj korisnika koji se opredjeljuju za internet plaćanja.

"302.479 korisnika i to je za 31% više nego u odnosu na 2023. godinu. Broj transakcija koji je izvršen elektronskim plaćanjima je bio 5,93 miliona, a njihova vrijednost 16,33 milijarde eura", kazao je Jovović.

Više i korisnika, navodi Jovović, koji koriste mobilna plaćanja.

"Broj korisnika je porastao za 56%, znači broj korisnika je 261.344, broj transakcija je dostigao 4,41 miliona, a vrijednost 7,94 milijarde eura, što je rast od 62% u odnosu na 2023. godinu", naveo je on.

Limiti za podizanje gotovine sa bankomata nijesu fiksno propisani, to utvrđuju poslovne banke u dogovoru sa klijentima, ali prosječno se kreću od 500 do 1.500 eura.

Za veće svote, klijent je u obavezi da prethodno obavijesti banku o iznosu koji želi podići.

Sa druge strane, navodi Jovović, Centralna banka u kontinuitetu podstiče bezgotovinska plaćanja.

"Jer je gotovina dosta skupa za korišćenje, a bezgotovinska plaćanja pružaju brojne druge benefite kako građanima, tako i privrednim", zaključuje on.

Crna Gora se prema Zakonu o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma koji je usvojen u Skupštini u novembru 2023. godine pridružila listi zemalja koje su ograničile plaćanje u kešu do 10.000 eura.

Plan je i da se urade nove procjene koje će pokazati da li je neophodno uvođenje nižeg praga upotrebe gotovine u privrednom poslovanju.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније