- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Region
24. 01. 2024.
14:40 >> 14:41
Čitaj mi:
OD POČETKA EPIDEMIJE
U Srbiji od afričke kuge eutanazirane 78.244 svinje
U Srbiji su od početka epidemije afričke kuge eutanazirane 78.244 svinje, dok je trenutno u osam okruga ta bolest sporadična, izjavila je načelnica veterinarske inspekcije u Upravi za veterinu Ljiljana Ivanjac.
"Trenutna situacija u Srbiji je sporadično pojavljivane afričke kuge svinja, u odnosu na prošlu godinu, kada je bolest velikim intenzitetom bila prisutna u našoj zemlji. Trenutno imamo osam okruga, ali sa sporadičnim, brojačno malim intenzitetom prisutnosti bolesti na gazdinstvima", rekla je Ivanjac.
Ona je u Privrednoj komori Srbije, na Nacionalnoj konvenciji posvećenoj zdravlju životinja, bezbjednosti i kvalitetu hrane u Srbiji, ocijenila da je za Srbiju nepovoljno što se afrička kuga svinja pojavljuje u okruženju, i da je stoga nepohodno biti na oprezu.
"Već sada imamo bolest kod divljih svinja u Crnoj Gori i to nas diže na viši nivo opreza, a moramo biti spremni na neka nova iskušenja, u novim pravcima, da štitimo naše granice i da sarađujemo u razmjeni informacija", rekla je Ivanjac.
Cilj Nacionalne konvencije je da se ukaže na najvažnije izazove u zaštiti zdravlja životinja i proizvodnji bezbjedne i kvalitetne hrane u Srbiji, jer je proces proizvodnje "od farme do trpeze", blisko povezan i zdravlje životinja je važan preduslov za bezbjednost i kvalitet hrane, a kontrola počinje u primarnoj proizvodnji, u štali i na farmi, rečeno je na skupu.
Predstavnik Organizacije UN za hranu i poljoprivredu (FAO) Miloš Milovanović je istakao da je neophodna saradnja privatnog i javnog sektora u sprečavanju širenja bolesti afričke kuge svinja koja je uporna i teško ju je iskorijeniti.
"Imali smo veliki broj radionica, obuka i treninga sa proizvođačima svinja, i sa malim poljoprivrednicima, ali i sa velikim kompanijama, koji se na organizovaniji način bave uzgojem svinja", rekao je Milovanović.
Dodao je da su radili i sa upravnicima lovišta, jer su, kako je istakao, divlje svinje jedan od prenosioca afričke kuge svinja.
Коментари0
Остави коментар