- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Region
03. 09. 2023.
13:05 >> 13:07
AKADEMIJA "STANjE MIRA"
Mladi na Balkanu poručili da su sličnosti put ka naprijed
Dvosedmična omladinska akademija "Stanje mira", održana u nekoliko gradova u Bosni i Hercegovini, završena je uz poruku da se razlike u zemljama Zapadnog Balkana mogu prevazići upoznavanjem, druženjem i povezivanjem.
Pedeset mladih iz BiH, Hrvatske, Srbije i Crne Gore su, kroz umjetnost, druženje i putovanje, učili o međureligijskom dijalogu i toleranciji, pomirenju, mirovnom obrazovanju, komunikaciji, aktivizmu i ljudskim pravima.
"Sa zajedničkim ciljem, u miru da krenemo ka boljoj budućnosti", saopšteno je 3. septembra iz Delegacije Evropske unije u BiH, nakon akademije koja je održana od 18. do 31. augusta.
"Za bolju budućnost i perspektivu nam je potreban mir. Lako je napustiti svoje zajednice ili se ograditi od istorije, ali nam je za bolju budućnost potreban mir, empatija i razumijevanje", kazala je učesnica akademije Andrea Brzica iz Zagreba.
Darko Savović iz Podgorice akademiju vidi kao priliku da se mladi okupe i podijele ideje, te zajedno krenu naprijed.
"Ako nismo ujedinjeni možemo minimalno postići, ali da bismo nešto zaista uspjeli moramo zajedno, nebitno kako se zovemo, prezivamo, koje smo vjere, nacije i kako se osjećamo. Kad shvatimo koliko smo slični to je pravi put naprijed. Razdvajaju nas neke nepotrebne stvari i sitnice", istakao je Savović.
Ivan Komadan iz Pala, grada na području bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska, istaknuo je da je na akademiji dobio informacije o ratnim zločinima koji su počinjeni u Bosni i Hercegovini, ističuči da je "dosta mržnje zasnovano na neznanju".
"Mislim da je ovo najbolji način da se prevaziđu problemi međunacionalne mržnje. Putovanjem i upoznavanjem različitosti se dosta problema može riješiti, a problem je što u ruralnim sredinama postoji veći postotak mržnje prema drugačijem čisto zbog nepoznavanja", pojasnio je Komadan.
Omladinska akademija ispunila je očekivanja i Vernesa Babića iz Visokog, a ponajviše zbog razbijanja nesvjesnih predrasuda koje je imao prema ljudima iz drugih država s kojima nije imao kontakt.
"Ovaj program mi je pomogao da srušim te neke barijere. Posebno me se dojmilo posjećivanje raznih memorijala civilnim žrtvama rata za koje nisam ni znao da postoje. To mi je dalo drugu perspektivu o nepotrebnoj brutalnosti rata", kazao je Babić.
I za Nikolu Pavlovića, učesnika akademije iz Beograda, najznačajniji dio je bio učenje o ratnim zločinima, ističući da je nekada bilo teško slušati o počinjenim zločinima, posebno onima čije su žrtve bila djeca.
"Naučio sam puno o islamskoj religiji, obišao Gazi Husrev - begovu džamiju, upoznao sam se sa bh kulturom i umjetnošću", dodao je Pavlović.
Akademija "Stanje mira" održana je u Tuzli, Brčkom, Sarajevu i Vitezu. Učesnici ovog skupa ocijnili su da je to jedinstvena edukativna platforma za povezivanje i prevazilaženje nacionalnih i vjerskih razlika, te prevenciju budućih konflikta, saopštila je Delegacija EU.
Коментари0
Остави коментар