Регион

[ Иван Мијановић, дописник РТЦГ из Брисела ]

26. 04. 2023. 15:47   >>  15:47

СПЕЦИЈАЛНИ ОДБОР ЕП

Русија и даље има значајан утицај на Западном Балкану

Специјални одбор Европског парламента усвојио је Извјештај о страном мијешање у све демократске процесе у Европској унији, укључујуц́и и дезинформације. Посланици истичу да је агресорски рат Русије против Украјине јасно учинио још очигледнијом везу између покушаја страног утицаја и пријетњи ЕУ и њеном непосредном сусјеству. Наводе и да Русија и даље има значајан утицај на Западном Балкану, и моћ да утиче на регионалне покушаје помирења, интеграције и реформе у правцу демократизације.

ЕУ је потребна координирана стратегија против страног мијешања и манипулације информацијама, поручили су посланици Специјалног одбора европског парламента у Извјештају о страном уплитању у демократксе пороцесе.

“Извјештај истиче повећан ниво напада и пријетњи са којима се ЕУ суочава. Страни режими који су непријатељски према нашим принципима и нашим дугорочним интересима су објавили једну врсту хибридног рата против Уније и демократија које је чине. Овај извјештај обухвата серију важних препорука, како би се наше демократије заштитиле и осигурала сувереност европског народа”, поручио је Рафаел Глуксман, предсједавајући одбора.

Негативног утицаја нијесу поштеђене ни земље Западног Балкана, а посланици наглашавају да треће земље искориштавају рањивости у региону, кроз стратешка улагања и кампање дезинформација, чији је циљ да негативно утичу на растућу еуроатлантску оријентацију и стабилност појединих земаља и промјена оријентације регије у цјелини. 

“Свједоци смо  брзог  технолошког развоја укључујући вјештачку интелигенцију. Непријатељске земље имају инстументе да манипулису, да се мијешају и мијењају политички дискурс”,наводи извјеститељка Сандра Калниете.

Посланици у документу наводе да Русија користи свој утицај у Србији покушавајући да дестабилизује и да утиче на сусједне суверене државе: у Босни преко Републике Српске, у Црној Гори преко просрпских осјећања у земљи, као и Српске православне цркве, и на Косову коришћењем и потпиривањем постојећих тензија на Сјеверу.

Такође, изражавају заљење због недостатка напретка и спорог ритма процеса проширења Западног Балкана, што је довело до смањења подршке ЕУ и фрустрације међу становништвом.

Овај извјештај ће се поново наћи пред посланицима Европског парламента у форми нацрта Резолуције, на плеанрној сједници почетком јуна. 

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије