Регион
30. 01. 2023. 20:31 >> 20:26 10
"АНТИФАШИЗАМ НИЈЕ ИСКОРИЈЕЊЕН"
И црногорски антифашисти на обиљежавању годишњице Игманског марша
На планини Игман, покрај Сарајева, главног града Босне и Херцеговине, данас је обиљежена 81. годишњица "Игманског марша", легендарног пробоја Прве пролетерске бригаде од Романије до слободне територије у Фочи.
Традиционалним маршем и полагањем вијенаца и цвијећа делегација на Спомен-обиљежје припадницима Прве пролетерске бригаде на Великом пољу на Игману обиљежена је годишњица једне од најзначајнијих операција током народноослободилачке борбе (НОБ) у Другом свјетском рату.
Ибрахим Чомић, секретар Управног одбора Савеза удружења антифашиста и бораца Народноослободилачког рата у Кантону Сарајево (САБНОР), рекао је да су се данас на Игману окупили људи из девет земаља.
"Очекујемо око седам, осам хиљада најављених учесника манифестације 'Игмански марш'. Данас је дан сјећања на херојски подвиг не само Игманског марша, него комплетне народно-ослободилачке борбе", поручио је Чомић.
Свим људима је поручио да јачамо антифашистички фронт.
"Ми, црногорски борци и антифашисти, овдје на Игману смо већ 50, 60 година, да одамо почаст и сјетимо се оних који су у немогућим условима нашли пут према слободи, да се сјетимо не само Игманаца, него свих оних који су на просторима бивших југословенских република оставили животе за своје добро, за добро својих народа", рекао је Драган Митов Ђуровић, генерални секретар СУБНОР-а и антифашиста Црне Горе.
Како је казао, и ове године су на Игману да још једном положе заклетву, да чувају независну и недјељиву Босну и Херцеговине.
"Да ми из Црне Горе пружимо подршку Босни и Херцеговини која је од свих увијек била жељена, а никада није освојена и неће бити", додао је Митов Ђуровић.
"Игмански марш" изведен је у ноћи између 27. и 28. јануара 1942. године, по дубоком снијегу и великој хладноћи на минус 38 степени, а 800 припадника Прве пролетерске бригаде пјешачило је 17 сати.
Припадници Прве пролетерске бригаде су на Романији били опкољени јаким њемачким снагама. Штаб бригаде донио је одлуку о извршењу опасног, али јединог могућег покрета.
Учесници марша прошли су покрај Сарајева и преко Игмана извршили пробој ка Фочи, тадашњој слободној територији.
Био је то један је од најважнијих партизанских похода на просторима бивше Југославије у Другом свјетском рату, а традиционално се већ деценијама обиљежавају годишњице тог догађаја са поруком да антифашизам није искоријењен.
Коментари 10
остави коментар