- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Region
25. 01. 2020.
18:37 >> 18:35
19
UŠAO U LEGENDU
Obilježena godišnjica Igmanskog marša
Tradicionalnim pohodom na Igman i nizom drugih sadržaja, danas je na toj bosanskohercegovačkoj planini obilježena 78. godišnjica "Igmanskog marša", jedne od najznačajnih operacija tokom Narodno-oslobodilačke borbe (NOB) u Drugom svjetskom ratu.
Prema procjenama, na ovogodišnjoj međunarodnoj manifestaciji antifašizma, centralnoj svečanosti i programu kraj Spomenika Prve proleterske brigade na Velikom polju na Igmanu prisustvovalo je oko 20 hiljada učesnika.
Pored građana Bosne i Hercegovine, članova boračkih udruženja i predstavnika vlasti, manifestacija je okupila i goste iz zemalja regiona, kao i antifašiste iz Italije, Austrije i Rusije, prenosi sarajevska N1 televizija.
Predsjednik Organizacionog odbora manifestacije Ibrahim Durmo rekao je da je ovogodišnje okupljanje antifašista, do sada najmasovnije, proteklo u dostojanstvenoj i prijateljskoj atmosferi.
Učesnici manifestacije položili su cvijeće na partizansko i šehidsko spomen-obilježje na Brezovači, odajući počast žrtvama fašizma i borcima Armije RBiH.
Igmanski marš izveden je u noći između 27. i 28. januara 1942. godine, po dubokom snijegu i velikoj hladnoći od minus 38 stepeni, a 800 pripadnika Prve proleterske pješačilo je 17 sati.
Uoči marša, Prva proleterska brigada našla se na Romaniji opkoljena jakim njemačkim snagama, a štab brigade donio je odluku o prelasku preko Igmana ka Foči, tadašnjoj slobodnoj teritoriji.
Taj marš je ušao u legendu, a 40 teško promrzlih boraca prebačeno je na liječenje u Foču, gdje su podnijeli nadljudske bolove amputiranja promrzlih djelova tjela bez narkoze.
Коментари19
Остави коментар