- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
11. 07. 2025.
06:30 >> 11:07
1
Veting bez kompromisa: Jednakost pred zakonom, ne pred politikom
Sve postupke koje preduzima Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) u okviru takozvanog vetinga trebalo bi sprovesti principijelno i profesionalno, bez bilo kakve vrste političkog uticaja, poručuje stručnjak za bezbjednost Velimir Rakočević.
"Ako imamo institucije, a trebalo bi da ih imamo, onda one moraju raditi svoj dio posla i odgovarati za to. U slučaju da neko zloupotrijebi to, naravno, u političke svrhe ili bilo koje druge maliciozne, takođe mora da snosi odgovornost", kazao je on.
Uputstva eksperata Ujedinjenih nacija određuju veting kao “isključenje lica sa ozbiljnim nedostatkom integriteta iz javnih funkcija”.
Rakočević podvlači i da bi postupak trebalo sprovesti bez obzira o kome je personalno riječ.
"Ne treba nikada imati u vidu personalno o kom se radi, dakle koju službu vrši, koje poslove obavlja. Treba samo da damo mogućnost onima koji u naše ime sprovode zakon da to rade nesmetano, bez pritiska, ali naravno i da odgovaraju ukoliko bilo šta bude što se kosi sa zakonom i sa etikom", kategoričan je Rakočević.
Potrebno je da imamo proces koji ne bi ostavio dilemu je li riječ o profesionalnom postupanju, ocjena je bivšeg ministra unutrašnjih poslova Filipa Adžića.
"Ovo što se sada sprovodi je neka vrsta zaista čišćenja policijskih redova, ali ne kroz veting. Mi veting kao zakonski okvir nemamo u ovom trenutku, već imamo neke procedure koje podrazumijevaju disciplinske postupke, kršenje etičkog kodeksa ili neprolaženje bezbjednosnih provjera i to je sve nešto što postoji u sadašnjem zakonskom okviru", kazao je Adžić.
Smatra i da bi trebalo biti oprezan, naročito s obzirom na to što veting još uvijek nije zakonski definisan.
"Ako želimo zaista pravi veting, onda to mora da dobije određenu vrstu procedura, zakonskih formi i mora da ima nesumnjivu poziciju da niko nema dilemu da se pod plaštom vetinga ili tog čišćenja sprovodi partijsko zapošljavanje ili čišćenje nepodobnih kadrova", kaže on.
Naši sagovornici su saglasni da se i svima koji su pod sumnjom ostavi dovoljno mogućnosti za pravo žalbe, čak i ako je neophodno međunarodnim instancama.
Коментари1
Остави коментар