Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Politika

M.M.

11. 04. 2025. 17:21 >> 17:21

Ovo su odluke koje je Vlada usvojila na današnjoj sjednici

Vlada je, na danas održanoj sjednici kojom je predsjedavao premijer Milojko Spajić, utvrdila amandmane na Predlog zakona o slobodnom pristupu informacijama.

“Predloženim amandmanima (njih 20) pojednostavljen je način pristupa informacijama kada je zahtjev podnijet elektronskim putem i kada organ odluči udovoljiti zahtjevu (pod uslovom da podnosilac zahtjeva izričito ne insistira na donošenju rješenja)”, saopštila je Vlada.

U cilju usklađivanja Predloga zakona o slobodnom pristupu informacijama sa Direktivom o ponovnoj upotrebi informacija javnog sektora iz 2003 godine (Direktiva 2003/98/EU) i njenim izmjenama iz 2013. godine (Direktiva 2013/37/EU), izrađen je predlog novih amandmana na Predlog zakona kako bi se regulisala između ostalog i pitanja ponovne upotrebe informacija, informacija iz javnih preduzeća, istraživačkih organizacija i organizacija koje finansiraju istraživanja, zatim dozvola za ponovnu upotrebu informacija kao i isključiva prava u postupku za ponovnu upotrebu informacija.

“Kroz postojeći Predlog zakona cijelishodno je i ekonomično rješenje upravo objavjivanje podataka na postojećem portalu otvorenih podataka, gdje se zadovoljava načelo Direktive da sadržaji javnog sektora kojima se može pristupiti u skladu sa nacionalnim zakonodavstvom treba da budu besplatni za korišćenje. Cilj ovoga je da se omogući većem broju malih i srednjih preduzeća i novih preduzeća da uđu na nova tržišta u pružanju proizvoda i usluga koristeći više podataka u stvarnom vremenu, dostupnih u otvorenom formatu”, dodaje se.

U cilju usklađivanja Predloga zakona o slobodnom pristupu informacijama sa pravnim tekovinama Evropske unije prevashodno sa Arhuškom konvencijom, amadmanima na Predlog zakona se reguliše i oblast zaštite i očuvanja životne sredine. ”

“U tom smislu, Crna Gora je već u značajnoj mjeri harmonizovala svoj normativni okvir sa Arhuskom konvencijom donošenjem Zakona o životnoj sredini, u kojem je definisano šta su ekološke informacijek kao i obaveza proaktivnog objavljivanja informacijama u postupku po zahtjevu. Pored usklađivanja sa pravnim tekovinama Evropske unije, treba imati u vidu i druge međunarodne standarde, prije svega dokumenta Savjeta Evrope i prakse Evropskog suda za ljudska prava. S tim u vezi što se tiče Tromso konvencije, tj. Konvencije Savjeta Evrope o pristupu zvaničnim dokumentima izričita je da se formalnosti za ostvarivanje pristupa informacji treba svesti na minimum, te se kroz predložene amandmane usklađuju odredbe Predloga zakona o slobodnom pristupu informacijama”, navodi se.

Donijeta je Uredba o izmjeni Uredbe o uslovima i kriterijumima objavljivanja liste poreskih dužnika.

“U cilju poštovanja načela jednakosti, predloženom uredbom propisuje se obaveza da poreski organ kvartalno objavljuje listu 200 najvećih poreskih dužnika sa najvećim poreskim dugom po svim poreskim oblicima, prema evidenciji Poreskog organa na dan izrade liste, koji dospjele poreske obaveze nijesu izmirili u rokovima propisani zakonom, kao i listu od 100 najvećih poreskih dužnika za koje je pokrenut stečajni postupak. Implementacijom predložene uredbe vrši se poboljšanje postojećih rješenja koja će imati uticaja na poboljšanje poreske discipline poreskih obveznika, što bi se u krajnjem odrazilo na ukupnu fiskalnu, finansijsku i makroekonomsku stabilnost države”. ističe Vlada.

Usvojena je Informacija o zaključivanju Memoranduma o razumijevanju između Diplomatske akademije Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore i Marokanskog instituta za diplomatska istraživanja pri Ministarstvu vanjskih poslova afričke saradnje i marokanskih iseljenika Kraljevine Maroko s Predlogom memoranduma.

“Cilj ovog memoranduma je uspostavljanje i razvijanje saradnje između dvije diplomatske akademije na osnovu kog će se sprovoditi aktivnosti u oblasti diplomatske obuke po načelima reciprociteta i obostranog interesa”, navode.

Memorandum se zaključuje se na period od tri godine pri čemu se automatski produžava na naredne jednogodišnje periode, osim ako ga jedna od strana ne okonča dostavlījanjem pisanog obavještenja, diplomatskim putem, drugoj strani najmanje tri mjeseca prije njegovog datuma isteka.

“Memorandum, kako se navodi u Informaciji predviđa zajedničke obuke i razmjenu – organizovanje ciklusa obuka o diplomatiji međunarodnim odnosima za diplomate obje strane, razmjenu mladih diplomata kroz programe stažiranja; razmjenu znanja i resursa – razmjenu publikacija, medijskih informacija i dokumentacije od zajedničkog interesa, razmjenu “know-how” u vezi sa kreiranjem obuka i prenosom znanja, razmjenu stručnjaka i istraživača iz oblasti vezanih za diplomatiju; zajedničke aktivnosti koje obuhvataju naizmjenično organizovanje konferencija u korist diplomata i druge oblike saradnje dogovorene zajedničkim konsultacijama”, ističu.

Vlada je usvojila Informaciju o potrebi sufinansiranja rada Komisije za antidoping.

“Tim povodom, zaduženo je Ministarstvo sporta i mladih da sredstva u iznosu od 150.000 eura preusmjeri na žiro račun Komisije za antidoping, kako bi se stvorili neophodni uslovi za nastavak rada  Komisije i završetak započetih aktivnosti na realizaciji obaveza iz međunarodne i domaće agende u oblasti antidopinga”, saopštila je Vlada.

Na sjednici je naglašeno da je Komisija za antidoping važno tijelo u sistemu sporta Crne Gore čija je uloga  zaštita integriteta sportske oblasti kroz kontrolu sportista vezano za potencijalno korišćenje nedozvoljenih supstanci.

“Navedena obaveza proizilazi iz Međunarodne konvencije protiv dopinga u sportu kao i Svjetskog antidoping kodeksa. Crna Gora je i članica Svjetske antidoping agencije koja prati implementaciju obaveza u oblasti borbe protiv dopinga. U slučaju izostanka impementacije navedenih obaveza, kazne su uglasvnom zabrana učešća sportistima na međunarodnim takmičenjima”, dodaje se.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније