- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
01. 02. 2025.
07:08 >> 07:41
2
Čitaj mi:
Lopta u dvorištu opozicije
Opozicija se još nije zvanično oglasila povodom sporazuma koji joj je juče predložila parlamentarna većina radi prevazilaženja političke krize zbog koje nije usvojen budžet za 2025. godinu. Kako saznaje RTCG, iz DPS-a su predložili obraćanje Venecijanskoj komisiji nakon sjednice Skupštine opštine Budve, ali su dobili odgovor da je za parlamentarnu većinu taj datum daleko. U GP URA, kako nam je neformalno saopštio poslanik Miloš Konatar, razmatraju ponudu, nakon čega će se izjasniti.
Jučerašnji pokušaj predsjednika parlamenta Andrije Mandića da na kolegijumu kojem su prisustvovali svi poslanički klubovi pronađe zajedničko rješenje u cilju deblokiranja Skupštine prošao je neuspješno.
On je rekao da je većina saglasna da treba da arbitrira Venecijanska komisija (VK) i da bi odluka VK bila obavezujuća za sve u Skupštini ako taj zahtjev podrži i opozicija.
"Ono što je važno je da bismo odmah morali da nastavimo rad Skupštine i usvojimo budžet", naveo je Mandić.
Nezvanično saznajemo da će kolegijum biti nastavljen u ponedjeljak.
Opozicija je napuštajući skupštinsku salu novinarima u neformalnom razgovoru saopštila da su spremni da nastave pregovore, ali ne tokom istog dana. Niko od poslanika opozicije nije htio zvanično da komentariše detalje sa sastanka.
Na Kolegijumu je razgovarano o blokadi parlamenta, penzionisanju sudija Ustavnog suda i stanju u pojedinim opštinskim parlamentima.
Iz redova vlasti sastanku su prisustvovali Boris Pejović i Vasilije Čarapić iz PES, Andrija Mandić, Milan Knežević i Dejan Đurović iz ZBCG, Zdenka Popović i Boris Bogdanović iz Demokratske Crne Gore, Bogdan Božović iz SNP, Mirsad Nurković i Amer Smailović iz BS, Nikola Camaj i Artan Cobi iz Albanskog foruma.
U ime najjače opozicione stranke, DPS, došao je šef kluba Andrija Nikolić. Tu su bili i Boris Mugoša iz SD, Miloš Konatar iz GP URA i Adrijan Vuksanović iz HGI. Sjednici je prisustvovala i nezavisna poslanica Jevrosima Pejović.
Nekoliko sati nakon toga, u cilju obezbjeđivanja nesmetanog rada Skupštine Crne Gore i prevazilaženja institucionalne blokade, parlamentarna većina predložila je parlamentarnoj opoziciji sporazum koji podrazumijeva mišljenje Venecijanske komisije, obavezujući karakter tog mišljenja, rok za sprovođenje, nastavak rada Skupštine i završne odredbe kojima obje strane potvrđuju svoju posvećenost stabilnosti institucija i poštovanju demokratskih principa.
Sporazum su u ime parlamentarne većine potpisali Andrija Mandić, Zdenka Popović, Boris Pejović, Mirsad Nurković, Vasilije Čarapić, Dejan Đurović, Boris Bogdanović, Amer Smailović, Milan Knežević, Nikola Camaj, Bogdan Božović, Ilir Çapuni i Artan Çobi.
Opozicija već više od mjesec dana tvrdi da je izvršen ustavni puč.
Ustavni odbor Skupštine Crne Gore 17. decembra konstatovao je da su se stekli uslovi za penzionisanje troje od trenutnih šest sudija Ustavnog sudija i donio odluku o raspisivanju oglasa za izbor novih.
Na osnovu te odluke, Skupština je istog dana konstatovala prestanak mandata sutkinji Dragani Đuranović. Zbog odluke Odbora opozicija nije dopustila održavanje sjednica Skupštine.
"Srušen je ustavni poredak zbog političkog preuzimanja Ustavnog suda, što je ravno državnom udaru", rekao je šef kluba poslanika Demokratske partije socijalista (DPS) Andrija Nikolić.
Bivši premijer i lider URA Dritan Abazović ocijenio je da je "izvršen državni udar na crnogorske institucije".
Iz vladajuće većine su kazali da je DPS pričom o ustavnom puču pokušao da skrene pažnju sa procesuiranja bivših funkcionera zbog kriminala i uspjeha Crne Gore na evropskom putu.
Oni su opoziciju pozvali da umjesto destrukcije pruži puni doprinos u procesu evropskih integracija.
Crna Gora je 16. decembra prošle godine na Međuvladinoj konferenciji koja je održana u Briselu, zatvorila tri pregovaračka poglavlja sa Evropskom unijom. Vlada je saopštila da planira zatvaranje svih poglavlja do kraja 2026. godine, a da se punopravno članstvo u EU može očekivati 2028. godine.
Коментари3
Остави коментар