- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
26. 12. 2024.
12:57 >> 12:58
Čitaj mi:
kabinet premijera
"Neusvajanje budžeta ugrožava isplatu uvećanih penzija, realizaciju kapitalnih projekata"
Usvajanje Budžeta za 2025. ključno je za isplate uvećanih penzija, realizaciju kapitalnih projekata, sprovođenje evropskih i ostalih reformi, usmjerenih na unapređenje standarda građana i ekonomski razvoj države, saopšteno je iz Kabineta premijera.
Prema njihovim riječima, eventualna blokada parlamenta i privremeno finansiranje podrazumijeva da Ministarstvo finansija, svim budžetskim korisnicima odobrava na mjesečnom nivou istu sumu novca kao u prethodnoj godini, što, objašnjavaju, sprečava povećanje penzija po programa Evropa Sad 2, kao i povećanje srazmjernih penzija, od januara 2025. godine.
"U slučaju neizglasavanja Budžeta za narednu godinu, do kraja ove, ne bi bilo moguća ni realizacija novih kapitalnih projekata, čiji je početak planiran u 2025. godini. Istovremeno, privremeno finansiranje dovelo bi u pitanje realizaciju obaveza planiranih Reformskom agendom - Planom rasta za Zapadni Balkan. To znači da neusvajanjem Budžeta za 2025., do kraja decembra 2024., gubimo sredstva neophodna za sprovođenje reformi na evropskom putu Crne Gore", navode u saopštenju.
Iz Kabineta premijera naglašvaju da bi neusvajanje Budžeta za 2025. godinu takođe onemogućilo zaduženje za vraćanje starih dugova. U tom slučaju, kako je saopšteno, država ne bi mogla da servisira obaveze, u iznosu od oko 800 miliona eura, prema domaćim i međunarodnim kreditorima, koji stižu na naplatu. Time bi, kako navode, bonitet Crne Gore bio ugrožen, što bi moglo voditi i smanjenju kreditnog rejtinga.
"Na taj način bila bi ugrožena i likvidnost jer je iz depozita države moguće obezbijediti sredstva samo za izmirivanje obaveza do marta 2025. godine, imajući u vidu dinamiku otplate starih dugova. Pozivamo sve poslanike da prestanu sa blokadama i opstrukcijama institucija i da se fokusiraju na aktivnosti koje doprinose unapređenju standarda građana, vladavini prava i ubrzanju evropske integracije države", zaključili su iz Kabineta premijera.
Коментари0
Остави коментар