Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Politika

RTCG/I.M./M.L.B.

16. 12. 2024. 18:52 >> 19:30
4
Čitaj mi:

PORUKE ZAPADNOM BALKANU

EU: Podrška integraciji uz zahtjev za reforme i evropske vrijednosti

Evropska unija snažno podržava članstvo Zapadnog Balkana u EU, ali očekuje od lidera regiona da djelima pokažu privrženost osnovnim evropskim vrijednostima, uz poštovanje principa demokratije i vladavine prava, navodi se u zajedničkoj deklaraciji Samita lidera EU i Zapadnog Balkana, u koju je RTCG imala.

„Budućnost Zapadnog Balkana je u EU, a proširenje predstavlja geostratešku investiciju u mir, sigurnost, stabilnost i prosperitet. Dijelimo zajedničku budućnost i suočavamo se s hitnim izazovima koje možemo savladati jedino zajedno“, navodi se u dokumentu, koji bi formalno trebalo biti usvojena na Samitu 18. decembra u Briselu.

Deklaracija izražava „snažnu i nedvosmislenu“ podršku članstvu regiona u EU, ali zauzvrat traži „jasnu posvećenost“ vrijednostima EU, vladavini prava, usklađivanju sa vanjskom politikom EU i sprovođenju reformi.

Fokus na Plan rasta

Deklaracija naglašava namjeru EU da region što više približi Uniji već u fazi pristupanja, kroz postepenu integraciju s fokusom na Plan rasta. Takođe, istaknuta je potreba za jačanjem saradnje EU i Zapadnog Balkana u oblasti neregularnih migracija, borbe protiv terorizma i organizovanog kriminala.

„Ubrzanje procesa pristupanja EU, zasnovano na zaslugama i ispunjavanju fer i strogih uslova, naš je zajednički interes“, poručuje se u dokumentu.

EU poziva zemlje Zapadnog Balkana koje se još nisu uskladile s njenom vanjskom politikom i sankcijama da to učine što prije.

„Tražimo od partnera da ostvare brz i postojan napredak u usklađivanju sa zajedničkom evropskom vanjskom i sigurnosnom politikom, uključujući i restriktivne mjere i sprječavanje zaobilaženja tih mjera. Pozdravljamo napore onih koji su već ispunili ovaj zahtjev“, navodi se.

EU podržava princip postepene integracije, koji omogućava da određene prednosti članstva budu dostupne već tokom pristupnog procesa.

EU ističe da Plan rasta za Zapadni Balkan ima potencijal da udvostruči ekonomski rast regiona u narednih deset godina.

„Pozdravljamo činjenicu da je pet partnera dostavilo svoje reformske agende, odobrene od Evropske komisije, koje će biti osnova za implementaciju Plana rasta“, ističe deklaracija.

EU očekuje da Zapadni Balkan nastavi regionalnu ekonomsku integraciju kroz Zajedničko regionalno tržište, što se smatra preduslovom za postepenu integraciju u Jedinstveno tržište EU.

Kako podsjećaju, u okviru Instrumenta za reforme i rast za Zapadni Balkan vrijednog šest milijardi eura, svaki partner mora ratifikovati dva sporazuma, koji su neophodni za dobijanje početnih uplata.

“Partneri na Zapadnom Balkanu trebaju sprovesti svoje odgovarajuće reformne agende i napredovati u ispunjavanju uslova predviđenih Instrumentom za reforme i rast. Reformna agenda koja još nedostaje treba biti dostavljena Komisiji što je prije moguće. Partneri na Zapadnom Balkanu trebaju nastaviti sprovođenje Zajedničkog regionalnog tržišta pod koordinacijom Regionalnog savjeta za saradnju i održavati konstruktivnu saradnju u okviru Centralnoevropskog sporazuma o slobodnoj trgovini (CEFTA) što je prije moguće”, stoji u dokumentu.

Deklaracija obećava pomoć EU u jačanju otpornosti i sigurnosti regiona, uključujući borbu protiv hibridnih i sajber prijetnji.

EU se predstavlja kao najvažniji partner Zapadnog Balkana, najveći investitor i trgovinski partner.

„Očekujemo od partnera na Zapadnom Balkanu da ove činjenice učine vidljivim u javnosti i pokažu posvećenost reformama i vrijednostima EU na riječima i djelima“, zaključuje se u deklaraciji.

Deklaracija je pripremljena za samit lidera EU i Zapadnog Balkana 18. decembra u Briselu, kojim će predsjedavati novi predsjednik Evropskog savjeta Antonio Kosta.

Пратите нас на

Коментари4

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније