- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
09. 10. 2024.
06:40 >> 15:11
1
RJEŠAVA SE POLITIČKA KRIZA
Pred Odborom povjerenika važne odluke u Beranama
Vlada Crne Gore je odlukom da uvede prinudnu upravu u Opštini Berane prekinula višemjesečnu političku krizu u ovom sjevernom gradu.
Kriza je dovela do potpune blokade institucija, a građanska pobuna je bila na samom pragu.
Čim je ova odluka objavljena u Službenom listu, predsjednik države Jakov Milatović je već sjutradan raspisao vanredne lokalne izbore za 8. decembar, u najkraćem roku od 60 dana.
Vjerovatno je sračunao da će za to vrijeme i on da formira neku listu, kako se priča u Beranama.
Ono što je za zaposlene u Opštini i opštinskim javnim preduzećima najbitnije, Odbor povjerenika će vjerovatno odmah odrediti odgovorno lice koje će predlagati odluke, a sasvim sigurno jedna od prvih odluka koja će biti predložena je rebalans budžeta, kako bi zaposleni mogli da nesmetano do završetka izbornog ciklusa da primaju zarade.
Na potpis lica koje Odbor povjerenika odredi čekaju još mnoge druge odluke od kojih zavisi nastavak započetih projekata, jer su svi projekti, osim onih koji se vode sa državnog nivoa, kao što je obaloutvrda iz sredstava Svjetske banke, bili blokirani.
U Vladinom odboru povjerenika biće predstavnik Ministarstva državne uprave Zlatko Gligorović, predstavnik Ministarstva javne uprave Boban Jovović, predstavnica Ministarstva finansija Snežana Mugoša, predstavnica Generalnog sekretarijata Vlade Crne Gore Ljubica Radović, predstavnica Ministarstva regionalno-investicionog razvoja i saradnje sa nevladinim organizacijama Milena Strugar, kao i dva predstavnika građana Berana, Vasko Dragović i Nikola Babović.
U ovom trenutku se još ne zna koga će Odbor ovlastiti da vrši ulogu lica koje predlaže odluke i potpisuje dokumenta.
Iz skupštinske službe Skupštine opštine Berane, odnosno od profesionalno zaposlenih u toj službi, može se doznati da još nisu dobili nikavu infomaciju niti uputstva.
“Nama nije ništa stizalo, nikavo obavještenje ni mejlom ni poštom. To ne znači da Odbor povjerenika već nije počeo da radi, jer neke odluke koju su bile spremne za suvajanje, među kojima i završni račun, ili izbor novog predsjednika Opštinske izborne komisije, oni mogu sve da odrade na elektronskim sjednicama, bez dolaska u Berane”, kazali su iz te službe.
Iz drugog izvora saznajemo da stvari stoje upravo tako, i da je samo pitanje koliko vremene staviti na javnu raspravu rebalans budžeta, da bi Odbor povjerenika mogao da ga usvoji.
Do agonije u Opštini Berane, došlo se kada dogovorena rotacija na mjestu predsjednika opštine između NSD i Demokratske Crne Gore nije uspjela, jer nije bilo neophodne većine u vladajućoj koaliciji, i kada sve to nije završeno do 13. jula.
Mjesec ranije, naime, 13. juna dotadašnji predsjednik Vuko Todorović (NSD) je dao ostavku, a nešto prije i potpredsjednik Damjan Ćulafić (Demokrate), ali u međuvremenu na dvije sjednice nije došlo do rotacije. Tako je istekao rok od 30 dana u kojem je po zakonu morao biti izabran novi predsjednik.
Od tada, odnosno od 13. juna, Opština Berane je „obezglavljena“, jer nema ni predsjednika, niti makar jednog potpredsjednika. Drugom potpredsjedniku iz nekadašnje političke grupacije Berane sad, Mladenu Premoviću, mandat je, naime, prestao po automatizmu ostavkom predsjednika.Među političkim akterima na lokalnoj sceni ima onih koji smatraju da Vlada Crne Gore nije trebalo da čeka do sada, odnosno da je mogla učiniti odmah u julu, nakon što je Opština Berane ostala bez predsjednika.
Nakon redovnih lokalnih izbora u Beranama 2022. godine većinsku koaliciju su napravili tadašnji DF, Demokrate, Berane sad, Prava Crna Gora i Ujedinjena Crna Gora sa ukupno 19 odbornika.
SNP, koji je u Beranama, poslije Demokratske partije socijalsita sa koalicionim partnerima SD i BS (9 odbornika), bio najjači politički subjekt i generator političkih promjena 2014. godine, ostao je prethodne dvije godine u opoziciji sa 7 odbornika.Odbor povjerenika će među prvim odlukama donijeti one koje se tiču ostavke dosadašnje predsjednice Opštinske izborne komisije i izbora novog predsjednika, kao i ustanovljavanja da se u skladu sa smanjenim brojem stanovnika nakon poslednjeg popisa broj odbornika u lokalnom parlamentu u Beranama sa dosadašnjih 35, smanjuje na parni broj, odnosno na 34.
Sličnu krizu, još dužu, u susjedstvu je prošla Opština Andrijevica. I tamo je od marta godine funkcionisao Odbor povjernenika, i nakon dugih postizbornih pregovora i izborom predsjednika SO, sasvim bezbolno je izašla iz te krize.
Najbitnije je da je država prekinula krizu u Beranama, da će Odbor povjereneika sa svim ovlašćenjima Skupštine opštine, donositi odluke od značaja za zaposlene i građane Berana, do završetka lokalnih izbora i formiranja neke nove lokalne vlasti.
Poslije izbora, šta ko ponese.
Коментари1
Остави коментар