- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
04. 08. 2024.
18:17 >> 18:16
2
Bogdan Božović
Mnoge žrtve Oluje zauvijek izgubile svoja ognjišta
Poslanik SNP-a Bogdan Božović osvrnuo se danas na godišnjicu stradanja u Operaciji Oluja, koja se dogodila u avgustu 1995. godine.
To je, kako kaže Božović, jedna od ključnih tačaka rata u bivšoj Jugoslaviji, i izvor dubokih kontroverzi i bola, posebno zbog posledica koje je ostavila na civile.
"Ova vojna operacija imala je dalekosežne posledice, uključujući i masovno raseljavanje stanovništva. Dok se u Hrvatskoj Oluja nažalost slavi kao dan pobjede i domovinske zahvalnosti, moramo se sjetiti tamne strane ovog događaja. Oko 200.000 Srba bilo je primorano napustiti svoje domove tokom i nakon operacije. Mnogi od njih su zauvijek izgubili svoja ognjišta, a njihov povratak onemogućen ili otežan. Tokom i nakon operacije, desili su se brojni ratni zločini nad srpskim civilima, uključujući pljačku, paljenje imovine, i ubistva. Osuđivanje ovih zločina i protjerivanja nije samo moralna obaveza, već i ključni korak ka pomirenju i izgradnji trajnog mira u regionu. Ratni zločini ne mogu biti opravdani ni u kom kontekstu, a žrtve zaslužuju pravdu i priznanje svojih patnji", kazao je Božović.
On je istakao da nas ovakve tragedije podsećaju na razorne posledice rata i na važnost poštovanja ljudskih prava i dostojanstva svakog pojedinca, bez obzira na njegovu nacionalnu, vjersku ili etničku pripadnost.
"Oluja je događaj koji treba da nas podstakne na promišljanje o prošlosti i izgradnju bolje budućnosti, u kojoj će se svi narodi u regionu osjećati bezbjedno i poštovano. Priznanje i osuda ratnih zločina, kao i napori da se pomogne onima koji su izgubili svoje domove, predstavljaju važan dio tog procesa. Samo kroz iskren dijalog i suočavanje sa prošlošću možemo izgraditi temelje za trajni mir i zajedničku budućnost", poručio je on.
Коментари2
Остави коментар