- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
09. 11. 2023.
20:03 >> 22:45
2
O POPISU U "ARGUMENTIMA"
Zogović: Nema potrebe da bilo ko strahuje; Rakočević: Zbog čega se trči?
Period odgađanja popisa do 30. novembra pokazaće prave namjere opozicionih subjekata, ocijenjeno je u večerašnjoj emisiji "Argumenti". Sa druge strane, iz opozicije ističu da im je cilj transparentan popisni proces, te da ne vide potrebu za žurbom. Stručnjak iz oblasti informatike i telekomunikacija Dejan Abazović za TVCG je saopštio da je do 30. novembra moguće napraviti softver kojim se omogućava uvid u popisnicu.
Miodrag Laković (Pokret Evropa sad) saopštio je da Vlada jako aktivna po pitanju konsultacija o predstojećem popisu, te da se ide korak po korak ka konsenzusu, odnosu eliminaciji mogućih problema.
"Odlukom o odlaganju uvažila se i preporuka Evropskog parlamenta. I predsjednik Skupštine pokrenuo je inicijativu da se i u Parlamentu pokrene dijalog, spremnosti nije bilo u DPS-u i SD-u, tako da se od tog trenutka u Vladi obavljaju razgovori na temu popisa", rekao je on.
Laković je kazao da su prihvatljivi zahtjevi opozicije o kvalitetu popisa, ali da zahtjev o pratnji popisivača nije prihvaćen.
"Takav pristup bi narušio demokratičnost procesa i suvišan je. Stav Vlade i parlamentarne većine je konstruktivan, a opoziciji će biti omogućeno da u punom kapacitetu prati proces i kontroliše ga", istakao je poslanik PES-a.
Nikola Rakočević (DPS) saopštio je da da odlaganje popisa i pokretanje dijaloga govori da je ta partija bila u pravu. Ocijenio je da premijer Milojko Spajić pokazao otvrenost i konstruktivnost time što je pozvao na dijalog o popisu.
"Naša ideja i namjera je da kroz dijalog dođemo do rješenja. A rješenje je ispuniti sve uslove koje smo mi kao vlast dali opoziciji na prethodnom popisu. Ni manje, ni više", istakao je on.
Bojazan je, dodaje, da li sve može biti realizovano u 15-ak dana.
"Pitanje je da li je realno da postoji dobra namjera da se popis sprovede, a neophodno je da rezultati budu vjerodostojni, proces transparentan, i da sve bude legalno...", kazao je Rakočević u "Argumentima".
Milun Zogović iz Koalicije "Za budućnost Crne Gore" rekao je da se ušlo u fazu politizacije popisa.
"Motive možemo naći u ponašanju bivše vlasti i njihove želje da se u svim sferama očuvaju opstrukcioni monopoli. Zakon o popisu je usvojen u decembru 2022. godine, a uredba u februaru 2023. Zahtjevi opozicije i ukazivanje na netransparentnost stigli su 15-ak dana pred samo održavanje popisa, a da su imali stvarnu želju da se sve implementira, vjerovatno bi ti zahtjevi bili iznešeni ranije", ocijenio je Zogović.
Period odgađanja popisa do 30. novembra pokazaće da li su namjere opozicionih subjekata bile da se ne sprovede popis.
Zogović ističe da postoji dobra volja premijera i ZBCG da se svi aktivno uključe u popisnu proceduru, te da za to nijesu bile potrebne izmjene Zakona.
"Nema potrebe da bilo ko strahuje od rezultata popisa, svima je jako bitno da utvrdimo pravo i činjenično stanje i sve rezultate na osnovu kojih ćemo kreirati razvojne politike..."
Rakočević je odgovorio da je jednako važno da podaci iz popisa budu vjerodostojni.
"Ovdje se ne radi o potrebi opstrukcije, već potrebi da Crna Gora ima vjerodostojne, a ne fingirane podatke. Zbog čega se trči, zbog čega je gospodin Mandić prvi izašao sa stavom da će popis biti 30. novembra, a ni dana kasnije", rekao je poslanik DPS-a i istakao da prvo treba dogovoriti uslove, pa onda procijeniti koliko je vremena potrebno da se ti uslovi implementiraju.
Zogović je istakao da u okviru "ovakve heterogene parlamentarne većine" nema zebnje da bilo ko može da ostvariti pogrešne ambicije, te da je u tome razlika u odnosu na period vlasti DPS-a.
Laković je naglasio da u PES-u smatraju da se svi zahtjevi tehnički mogu završiti do pomenutog roka. Što se tiče softverskog rješenja, nije neophodno da on bude fukcionalan u ovih mjesec dana, već po unosu podataka.
"Opozicija je od 9. februara imala vremena da pokrene sporna pitanja. čekali su se rezultati izbori, pa je nakon toga izabran tajming da se pokrenu ta pitanja. U konačnom, nadamo se da će se prihvatiti realne mogućnosti", rekao je Laković u "Argumentima".
Na pitanje je li moguće produžiti popis na januar, Rakočević je kazao da se time ulazi u novu budžetsku godinu.
Laković je poručio da je 44. Vlada pokazala osjećaj za inkluzivnost, te da je važno je da se cijeli proces izvede zajednički do kraja.
"Treba da zajedno izglasamo i pravosudne funkcije i sedmog sudiju Ustavnog suda...", kazao je Laković.
Rakočević je dodao da se ne može početi razgovor o popisu dok razmišljate o izbornim procesima, te da je to razlog kasnijeg uključivanja u priču oko popisa.
"Svi smo mogli naći validne argumente da odbijemo razgovor. Zaista želimo da dođemo do dogovora i sprovedemo popis na adekvatan način", istakao je poslanik DPS-a.
Zogović je ocijenio da će, po ispunjenju aktuelnih zahtjeva, jasno pokazati odnos opozicije prema popisu, da li je njihova namjera bila opstrukcija ili im je stvarno bila dobronamjerna želja da proces postane inkluzivniji, transparentniji...
Abazović: Softver moguće napraviti do popisa
Magistar informatike i telekomunikacija Dejan Abazović saopštio je da je do 30. novembra moguće napraviti softver kojim se omogućava uvid u popisnicu, te da se struka ne može zluopotrebljavati za političke koristi.
"Bilo je vremena da se uradi i to i još mnogo drugih stvari čime bi se i popis i kompletno društvo podiglo na tehnološki nivo. Žao mi je što elektronski popis nije predviđen zakonom, da sami građani mogu unijeti svoje podatke elektronski..."
Abazović je istakao da se prilikom izrade softvera mora omogućiti da se podaci ne mogu mijenjati, već samo pogledati.
"Ako se radi ručni popis na papiru, te podatke treba prekucati, pa provjeriti... Softver se može napraviti, ali, ja 30. novembra nemam šta da provjerim...", dodao je sagovornik TVCG.
Najvažnije je da građani podatke provjere prije nego što budu obrađeni, odnosno objavljeni.
Коментари2
Остави коментар