Политика

Б.Ч.Ј. [ РСЕ/Мина ]

22. 09. 2023. 09:49   >>  09:49 2

ЕСКОБАР

"Црна Гора добар кандидат за чланство у ЕУ"

Црна Гора се показала као поуздан савезник у НАТО-у и добар кандидат за чланство у Европској унији (ЕУ), казао је изасланик Сједињених Америчких Држава (САД) за Западни Балкан, Габријел Ескобар.

Он је у интервјуу за Радио Слободна Европа рекао да САД са Црном Гором имају веома блиске односе.

„Црна Гора се показала не само као поуздан савезник у НАТО-у, вец́ и као добра држава кандидат за чланство у ЕУ“, навео је Ескобар.

Он је поручио да су изузетно узбуђени због нивоа партнерства који очекују са новим предсједником и новим премијером.

“Предсједник Црне Горе је добро примљен у Њујорку и оставио је веома позитиван утисак на све са којима је комуницирао из америчке владе”, казао је Ескобар.

Он је додао да су се сви, у свакој изјави и сваком саопштењу, сложили да је тренутно највећи изазов за европску безбедност ничим изазвана агресија на Украјину.

Ескобар је додао да су у четвртак, на радном доручку А5 групе, издали декларацију о потреби да се подржи Украјина против руске агресије.

„Тако да у контексту свега тога, мислим да сви наши балкански саговорници, сви наши црногорски саговорници схватају да сада није време да се Русији даје платформа за мијешање на Западном Балкану“, казао је Ескобар.

Упитан шта види као излаз из застоја у ком се тренутно налази дијалог Србије и Косова, он је рекао да тренутно нема алтернативе за дијалог.

Како је поручио Ескобар, важна ствар за обје стране је да наставе да се држе дијалога.

“Сигуран сам да сте видјели изјаву високог представника ЕУ Жозепа Бореља. Ми заиста позивамо косовску страну да буде конструктивнија. И морам да кажем да сам помало узнемирен због порука које долазе из Приштине”, рекао је Ескобар.

Он је навео да не налази никакве доказе пристрасности код специјалног представника ЕУ за дијалог Србије и Косова Мирослава Лајчака.

“Ја сам радио са Лајчаком. Не налазим никакве доказе пристрасности. Не налазим никакве доказе о дослуху у раду како би се давала предност интересима Србије у овоме”, додао је Ескобар.

Он је казао да ЕУ покушава да створи услове за нормализацију и хармонизацију за интеграцију у ЕУ у исто вријеме.

“Тако да мислим да је одговор да обје стране појачају своју посвећеност, а за Косово да покаже више прагматизма и реализма у свом приступу ЕУ”, навео је Ескобар.

Пратите нас на

Коментари 2

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније