Политика

Б.Ч.Ј.

14. 09. 2023. 15:41   >>  15:41

ЦГО

Изостала демократска консолидација Црне Горе

Уочи 15. септембра Међународног дана демократије, Центар за грађанско образовање (ЦГО) указао је на изостанак потребне демократске консолидације у Црној Гори, као и на политичку нестабилност која траје и кризу легитимитета кључних полуга власти.

Из ЦГО-а напомињу да Црна Гора ишчекује трећу Владе од промјене вишедеценијске власти 2020. године.

На жалост, како наводе, те дуго чекане промјене су изневјериле очекивања многих.

"Протекли период је обиљежен и отвореним кршењем Устава, закона, грубим злоупотребама јавних овлашћења и ресурса, приземним етикетирањем неистомишљеника, итд. То прати и континуирани тренд пада повјерења у институције система, а што има негативне посљедице за укупну демократизацију и европеизацију Црне Горе", казали су.

Како додају из ЦГО-а, додатно свједочимо убрзаној ретрадиционализацији друштва.

"У оквиру које се и људска права, која су с муком освојена, поново доводе у питање, уз растућу нетрпељивост према другима и другачијима, као и различите облике напада на активисте људских права и припаднике рањивих групација", наводи се у саопштењу.

Опомињу, кажу, и извјештаји Фреедом Хоусе-а у којима је Црна Гора рангирана међу државе које имају транзициони или хибридни режим, односно још увијек није повратила некадашњи статус који је категорисао међу дјелимично консолидоване демократије.

Истичу да се тиме потврђује и оцјена ЦГО-а да "нове власти нијесу донијеле нове демократске праксе, већ да су старе лоше додатно интензивиране, док су институције све слабије".

"Налази из истраживања 'Каква нам држава треба?', које је ЦГО радио у сарадњи са агенцијом Дамар и фондацијом Фриедрицх Еберт, указују да чак 46,4% грађана и грађанки сматра да политичари у Црној Гори не раде да сви буду једнаки пред законом и да у Црној Гори заживе европски стандарди који гарантују владавину права, чиме се озбиљно ограничавају домети развоја демократије. Истовремено, преко двије трећине (67,9%) испитаника/ца наводи да владавина права није могућа без одговорности, транспарентности и једнакости свих пред законом. Поред хронично ниског нивоа повјерења у партије, индикативан и податак да 62% грађана и грађанки сматра да је потребна измјена изборног система у Црној Гори, односно увођење отворених листа које би дале више слободе бирачима, да по индивидуалним преференцијама бирају своје представнике умјесто што то чине политичке партије", наводи се у саопштењу ЦГО-а.

Иако су овогодишњи фокус Међународног дана демократије млади, из ЦГО-а наводе да они и даље нијесу у фокусу власти у Црној Гори. Све је, додају, присутније вршњачко насиље и злоупотребе у школском систему без системског одговора.

"При том, млади који су традиционални и вјерски оријентисани изражавају жељу за останком у земљи, док они који имају критичко размишљање планирају да је напусте у потрази за бољом будућношћу. Истраживање ставова младих у Црној Гори, које је ЦГО спровео уз подршку Америчке амбасаде, указује и да млади већински нису заинтересовани за политичка питања у нашој земљи и да цијене да њихов глас нема или има веома мали утицај на дјеловање институција", наводи се у саопштењу.

Из ЦГО закључују да је садржај демократских образаца који треба да буду гарант функционалне владавине права и поштовања људских права, као и социјалног благостања и доброг животног стандарда, потиснут партијским и личним интересима.

"Грађани и грађанке су у фокусу само током предизборне кампање, а одговорност за предизборна обећања и за посљедице одлука које доносе остаје заборављен институт код доносилаца одлука", закључује се у саопштењу ЦГО-а које потписује координаторка програма Демократизације и европеизације Мира Поповић Трстењак.

Међународни дан демократије успостављен је 2007. године од стране Генералне скупштине Уједињених нација у циљу охрабривања влада на јачање и консолидацију демократије.

 

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније