Политика

К. Ј. [ Мина ]

30. 06. 2023. 11:41   >>  11:42 2

МАРКОВИЋ РЕАГОВАО

"Недостатак реформи одговорност политичких актера у парламенту, не Владе"

Бивши премијер Душко Марковић казао је да је Влада којом је руководио постигла историјске резултате на плану европских интеграција и да су на застој европског пута Црне Горе утицали стратешка промјена приступа Европске уније (ЕУ) у процесу проширења, европски избори и пандемија корона вируса.

Предсједник државе Јаков Милатовић је у четвртак, на конференцији Центра за грађанско образовање поводом 11 година од почетка преговора са ЕУ, казао да је до застоја у пристпуним преговорима Црне Горе дошло у периоду од 2016. до 2020. године, када је Владом руководио Марковић, због недостатка политичке воље за одблокирање многих важних ствари.

Марковић је у изјави достављеној агенцији МИНА рекао да Влада није одговорна за недостатак реформи у правосуђу.

“Недостатак реформи у правосуђу десио се не због Владе, већ због немогућности политичких актера да у парламенту дођу до неопходне већине за искорак на том плану, што траје све до данас”, истакао је Марковић.

Он је указао да је 41. Влада, чији је био предсједник, отворила девет преговарачких поглавља и једно привремено затворила.

Како је подсјетио Марковић, у првој години мандата отворена су поглавља 11 Пољопривреда и рурални развој, 19 - Социјална политика и запосљавање, 1 - Слобода кретања робе, 22 - Регионална политика и кординација структурних инструмента, 2 - Слобода кретања радника и поглавље 3 - Право оснивања предузећа и слобода пружања услуга.

Марковић је додао да је у тој години затворено поглавље 30 - Вањски односи.

Према његовим ријечима, у другој години мандата, 2018. године отворена су поглавље 17 - Економска и монетарна унија и 27 - Животна средина, а 2020. поглавље 8 - Конкуренција.

“Са овим поглављем Црна Гора је окончала процес отварања поглавља и била је најбоље котирана дрзава за улазак у ЕУ”, истакао је Марковић.

Када је ријеч о застоју Црне Горе на ЕУ путу,
Марковић је казао да је током 2018. године дошло до стратешке промјене приступа ЕУ у процесу проширења.

“Нови преговарачки оквир је тема коју је наметнула Француска након захтјева предсједника (Емануела) Макрона да се заустави процес док се не изврши реформа унутар ЕУ институција. Брисел је практично обуставио преговоре док се тај нови оквир не дефинише”, истакао је Марковић.

Он је додао да су током 2019. године услиједили избори за нови сазив Европског парламента и нове Европске комисије, што је условило да се одлазећа Комисија се темом проширења није ни бавила.

“И коначно, 2020. година је почела и била обиљежена пандемијом Цовид 19. Борба са памдемијом је била практично једини птиоритет за све државе ЕУ, али и цијелог свијета”, навео је Марковић.

Марковић је истакао да је 41. Влада успјешно довршила поступак учлањења Црне Горе у НАТО, који су, како је рекао, опструирали политички субјекти који су конституисали 42. Владу, чији је министар био и Милатовић.

“Ово довољно говори не само о снажној политичкој вољи Владе коју сам предводио, него и о историјским резултатима на плану европске и евроатланске интеграције”, казао је Марковић.

Како је додао, о резултатима 42. и 43. Владе на овом плану најбоље говори задњи извјештај о напретку који се оцјењује као један од најгорих од почетка преговора о чланству.

Марковић је казао да га је на ово додатно обраћање подстакла обавеза, не према њему као предсједнику 41. Владе, нити министрима који су били у њеном саставу, већ према стотинама сјајних службеника који су били дио преговарачке структуре и хиљадама државних службеника који су напорно, посвећено и професионално радили паралелно на остварењу два кључна приоритета државне политике: чланства у ЕУ и НАТО.

“Тим прије што је недавно изабрани предсједник Црне Горе, супротно чињеницама и резултатима 41. Владе, омаловажио и њихов професионални рад и интегритет”, навео је Марковић.

Пратите нас на

Коментари 2

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније