- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
31. 05. 2023.
06:30 >> 12:48
2
ĐUKOVIĆ ZA PORTAL
"Osjećaju se posljedice nepostojanja zakona o Skupštini i Vladi"
Novi saziv parlamenta bi pod hitno morao da radi na usvajanju zakona o Skupštini i Vladi, ocijenio je u razgovoru za Portal RTCG doktorand na Centralnoevropskom univerzitetu i istraživač na Univerzitetu NOVA u Lisabonu Mirko Đuković.
"Prošlo je 15 godina od Ustava nezavisne države. Imate Zakone o sudovima i inokosnim organima, ali ne i o Vladi i Skupštini, i veoma se osjećaju posljedice toga", naveo je Đuković.
Komentarišući odluku predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića da ne potpiše zakone koje su usvojene u Skupštini Crne Gore nakon što je tadašnji predsjendik Crnne Gore Milo Đukanović donio ukaz o njenom raspuštanju, Đuković ocjenjuje da je Milatović postupio apsolutno u skladu sa Ustavnim ograničenjima i ovlašćenjima.
"Rokovi za proglašenje zakona su prošli. Iako neki od tih zakona imaju veoma važnu socijalnu komponentu, proglašenje tih zakona bi dovelo do novih poremećaja u pravnom sistemu. Kako smo jedna od rijetkih država koja nema zakone o Skupštini i Vladi a ne postoje precizno definisana ustavna pravila o radu skupštine nakon njenog raspuštanja, kako je to npr. slučaj Slovenije gdje se zbog prinicipa očuvanja ravnoteže triju vlasti (sudske, izvršne i zakonodavne) predviđa da poslanici nastave sa radom do izbora novog saziva, onda bi potpisivanje ovih zakona bilo u sivoj zoni ustavnosti i legalnosti", kazao je Đuković.
Prema njegovim riječima, vrlo je upitno zašto niko u Crnoj Gori nije uputio inicijativu Ustavnom sudu za ocjenu ustavnosti procedure usvajanja zakona po raspuštanju Skupštine.
"Što prije je potrebno da znamo kako Sud tumači legitimitet i legalitet rada raspuštene Skupštine. Teško je procijeniti kako će ovaj sud u ovakvom sastavu tumačiti ovu situaciju, ali je to svakako potrebno", smatra Đuković.
Коментари2
Остави коментар