Политика
28. 04. 2023. 10:55 >> 10:55
ЦДТ
АЗЛП да провјери потписе подршке
Центар за демократску транзицију (ЦДТ) позвао је Агенцији за заштиту личних података и слободан приступ информацијама (АЗЛП) да искористи овлашћења и проактивно и благовремено провјери да ли политички субјекти на законит начин прикупљају потписе подршке листама за парламентарне изборе.
Замјеница извршног директора ЦДТ-а Биљана Паповић, подсјетила је да се изборне листе могу подносити од 7. априла, да је крајњи рок за њихову предају 16. мај, и да политички субјекти увелико прикупљају потписе подршке.
Паповић је казала да су за предсједничке изборе, приликом прикупљања потписа подршке за кандидатуре, забиљежени бројни случајеви злоупотребе личних података грађана/ки и фалсификовања потписа, о чему тужилаштво води истрагу.
Она сматра да то није први пут да се лични подаци грађана/ки масовно злоупотребљавају у изборним процесима, и да су нерад и пасивност надлежних институција омогућиле да се понављају без страха од санкција.
"У ранијим злоупотребама је морало доћи и до повреде одредби Закона о заштити података о личности, јер су политички субјекти прикупљали посебне категорије личних података, које се могу обрађивати само уз изричиту сагласност лица, а коју у великом броју случајева нијесу добили", оцијенила је Паповић.
Она је казала да АЗЛП у овим случајевима није радила свој посао, односно није заштитила права грађана/ки него а ни изборни процес.
"Умјесто од оних који злоупотребљавају личне податке грађана, АЗЛП је одабрала да ове податке штити од домаћих и међународних посматрача службено овлашћених за посматрање свих сегмената изборног процеса", рекла је Паповић.
Она сматра да је изузетно значајно да АЗЛП овога пута на вријеме провјери да ли политички субјекти прикупљају потписе и друге личне податке уз сагласност грађана да их могу користити за подршку изборним листама, и да ли врше обраду тих података на законит начин.
Паповић је упозорила да се игнорисање те појаве и пропуштање дужности надзора над очигледним кршењима закона, може окарактерисати једино као несавјестан рад, из кога могу настати озбиљне негативне посљедице за изборни процес.
"Државна изборна комисија утврдила да је за подршку изборној листи потребно најмање 4.338 потписа, односно хиљаду за мањинске листе, или 300 потписа за изборне листе које представљају мањинску заједницу са учешћем до два одсто у укупном становништву Црне Горе", подсјетила је Паповић.
Коментари 0
остави коментар