Политика

[ РТС ]

20. 03. 2023. 20:14   >>  20:14

ОД НАПАДА САД 20 ГОДИНА

Трећина Ирачана сиромашни упркос великим резервама нафте

Ирак се суочава са бројним изазовима, од уништене инфраструктуре и свакодневних нестанака струје до несташице воде. Америчка војна операција, покренута 20. марта 2003. године, без сагласности Савјета безбједности, брзо је успјела да сруши режим Садама Хусеина.

Послије тога услиједила је дуга борба против побуњеника и политичка поларизација која се задржала до данас. Земља богата нафтом још је далеко од либералне демократије коју је Вашингтон замишљао.

Рат тадашњег предсједника САД Џорџа Буша, покренут је послије напада на Америку 11. септембра. Уместо проналажења нуклеарног, биолошког или хемијског оружја, напад међународне коалиције предвођене САД отворио је Пандорину кутију. Американци су ухватили Садама 13. децембра 2003. године а погубили га 2006. године. Амерички предсједник Барак Обама повукао је Американце из Ирака 2011. године.

Више од 100.000 ирачких цивила је убијено. Сједињене Државе су тврдиле да је на њиховој страни убијено око 4.500 људи. Данас је у Ираку око 2.500 америчких снага.

Они су ту у савјетодавној и неборбеној улози у међународној коалицији против Исламске државе, чије преостале ћелије повремено бомбардују и нападају. Године насиља дубоко су промијениле Ирак, који је дуго био дом разнолике мјешавине етничких и вјерских група. Мањински Јазиди су били мета, како су их УН назвали, геноцидне кампање а велики дио хришћанске заједнице је протјеран.

Напетости тињају између владе у Багдаду и аутономних курдских власти у сјеверном Ираку, посебно око извоза нафте.

У октобру 2019. године млади Ирачани предводили су протестни покрет широм земље, фрустрирани лошим управљањем, корупцијом и иранским мијешањем. Око 35 одсто младих је незапослено. Упркос огромним резервама нафте и гаса у Ираку, око трећине од 42 милиона људи Ирака живи у сиромаштву.

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије