Политика
06. 02. 2023. 20:00 >> 20:58 1
ЕМИСИЈА "НАГЛАС"
"Црној Гори потребан закон о јавним предузећима"
Злоупотреба државних ресурса у партијске сврхе наставља се и потребна је снажнија политичка воља да се стане на крај тој појави, речено је у емисији "Наглас" на ТВЦГ1. На ту тему говорили су Иво Шоћ, савјетник предсједника Владе за правна питања, Никола Ракочевић, посланик ДПС Црне Горе и Марко Сошић, истраживач јавних политика из Института Алтернатива.
Према мишљењу Шоћа, актуелна влада није одговорна за злоупотребу јавних ресурса, то је пракса из неких ранијих времена. Шоћ је нагласио да је премијер Дритан Абазовић недавно био у Котору, али да тамо нема локалних избора.
"Ако нема локалних избора, односно ако нијесу расписани, како онда говорити о злоупотреби јавних ресурса у предизборне сврхе", казао је Шоћ.
Он је подсјетио да је Влада сада у техничком мандату.
"Чињеница је да је већина посланика гласала за неповјерење влади, али исто тако влада ради и обавља све задатке, не можемо само зато што је у техничком мандату престати да будемо одговорни према грађанима и спроводимо важне пројекте", казао је Шоћ.
Он је рекао да је за рјешавање нагомиланих проблема потребна политичка стабилност. Он наводи да је унапређивање нормативног оквира потребно, али ако се не примјењују закони, резултата неће бити.
"Позитивна ствар била је измјена закона о државном тужилаштву", рекао је Шоћ.
Како је рекао Ракочевић, примјера злоуоптребе је било и раније али и сада, и то је пракса којој се мора стати на крај.
"По мом суду, са мање аргумената се могла скретати пажња на то у ранијем периоду, али можете рећи да сам субјективан", навео је Ракочевић.
Он је нагласио да је дио демократије критиковати функционере и носиоце власти, али да је за сваку оптужбу потребно обезбиједити адекаватну аргументацију.
"Мислим да је увијек могуће, у сваком времену, после 2020. године то се види више него раније, можда зато што смо постали у крајњој мјери политизовано друштво, видјети примјере злоупотребе државног положаја. Било да је у питању коришћење возног парка, било да су у питању нека друга, тежа кривична дјела, ако хоћете", сматра Ракочевић.
Сошић је казао да једним дијелом дијели утисак који грађани имају - да су злоупотребе евидентне - а може се рећи да је то производ огорчености једног дијела грађана који су се надали да ће нова већина промијенити раније праксе.
"Ту је и одсуство иницијативе како у институционалном смислу тако и у смислу уређења правног оквира, јер и даље имамо исти правни оквир као прије 2020. године", нагласио је Сошић.
Он је рекао да је афера "Снимак" била и прошла, али пракса опстаје и формула "један запослени четири гласа" донијеће четири гласа сваком субјекту који се одлучи на такве потезе.
"Недостатак транспарентности, о чему и данас морамо говорити, јасан је проблем. Нови закон о слободном приступу информацијама није на видику, био је у процедури, али је повучен. Није јасно зашто", рекао је Сошић.
Он каже да још немамо залкон о државним предузећима, који би на неки начин ограничио њихов рад.
"Мислим и да смо једина земља у региону која нема закон о јавним установама. Морамо уредити овај систем, не можемо дозволити да се неко запошљава у ЦЕДИС на исти начин као у неком државном предузећу", нагласио је Сошић.
Коментари 1
остави коментар