Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Politika

[ Agencija Anadolija ]

24. 12. 2022. 14:15 >> 14:12
5

IBRAHIMOVIĆ

"Crna Gora u ozbiljnoj političkoj i institucionalnoj krizi"

Crna Gora je u političkoj i institucionalnoj krizi. Rješenje toga mogu biti samo prijevremeni parlamentarni izbori, poručio je potpredsjednik Vlade i ministar kapitalnih investicija Crne Gore Ervin Ibrahimović u intervjuu Agenciji Anadolija.

Evropska unija (EU) bi početkom naredne godine mogla da razmatra zaustavljanje pregovora sa Crnom Gorom, ako država ne uspostavi funkcionalne institucije, kazala je ranije ovog mjeseca ministrica vanjskih poslova Slovenije Tanja Fajon, tokom posjete Podgorici.

"Nažalost, i ja moram potvrditi da se Crna Gora nalazi u ozbiljnoj političkoj i institucionalnoj krizi. Od one države koja je bila primjer u regionu, kada su u pitanju evropske integracije, danas smo došli do ovoga. Ali, s druge strane, vjerujem da u Crnoj Gori ima dovoljno mudrosti, posebno kod političara, da nećemo nastaviti ovako devastiranje institucija sistema i našeg puta prema Evropskoj uniji. Kada kažem 'našeg puta prema EU-u', vjerujem da ćemo i mi i Bosna i Hercegovina i region, vrlo brzo biti punopravne članice EU-a. Međutim, svako mora raditi svoj domaći zadatak", istakao je Ibrahimović.

Naglasio je da je Crna Gora, nažalost, došla u onu situacijunije mogla ni dda pomisli da će da dođe.

"Prije svega, zbog nedostatka dijaloga. U posljednjih godinu dana, dva puta su padale vlade i samim tim je na određeni način izazivana politička kriza. Nažalost, naše institucije nisu sve formirane, prije svega, Ustavni sud i od toga potiču drugi problemi", pojasnio je Ibrahimović.

Kako je kazao, Ustav Crne Gore je pisan tako da sva važna pitanja moraju doći uz dijalog. Ustavni sud Crne Gore od 13. septembra nema kvorum za odlučivanje, jer ima samo troje sudija od ukupno sedam.

"Trenutno u Crnoj Gori nedostaje dijalog. Nažalost, aktuelna većina nema dovoljno državničke odgovornosti da preuzme obavezu da sjedne sa opozicijom za sto, da otvorimo dijalog i dođemo do kompromisa o važnim pitanjima. Važno pitanje je da se kompletira Ustavni sud, a nakon toga pričati i o prijevremenim parlamentarnim izborima. Pustimo da građani odluče u kojem pravcu Crna Gora treba da ide, odnosno da odluče ko će voditi državu u narednom periodu. Poruke od naših međunarodnih partnera, prije svega, shvatam kao prijateljske", poručio je Ibrahimović.

Podsjetio je da u Crnoj Gori više od 80 posto građana podržava evropski put zemlje.

"Sve ove poruke koje šalju naši prijatelji iz Brisela su dobronamjerne i kazuju ono što kažu naši građani, a to je da nam evropski put mora biti prioritet, a da političari moraju poslušati građane, ozbiljno shvatiti poruku Brisela i sjesti za sto, odrediti datum izbora sudija Ustavnog suda, kompletiramo sudije Ustavnog suda i time stvaramo uslove za prijevremene parlamentarne izbore, idemo na izbore, nakon toga formiramo proevropsku, pro-NATO vladu, jer nam to građani poručuju", kazao je potpredsjednik Vlade Crne Gore.

Nakon toga, Ibrahimović vjeruje da će doći mnogo bolji dani za Crnu Goru.

"Moramo pobjeći od sitnih političkih kalkulacija i sjesti za sto. Političari u Crnoj Gori napokon moraju biti mnogo hrabriji i otvoriti priču dijaloga", istakao je Ibrahimović.

- Za pomirenje trebaju dvije strane -

U Podgorici i drugim gradovima u Crnoj Gori u prethodnom periodu održano je nekoliko protesta. Zahtjevi demonstranata su uglavnom opoziv izmijenjenog Zakona o predsjedniku, dijalog i deblokada Ustavnog suda i raspisivanje prijevremenih izbora.

"Vjerujem da su i protesti jedan vid demokratskog izjašnjavanja. Vjerujem da oni koji organizuju proteste imaju jasan cilj. Ove proteste doživljavam kao put pomirenja u Crnoj Gori. Ali, naravno da za pomirenje trebaju dvije strane. Vjerujem da će organizatori protesta biti obazrivi, voditi računa da u pravom smislu prenesu demokratski signal cijeloj Crnoj Gori", rekao je Ibrahimović.

Pozvao je organizatore da budu vrlo odgovorni, da ne dođe do nekog neželjenog ekcesa.

"Imali smo iskustva iz prošlosti. Vjerujem da smo dosta naučili i da će ovi protesti uspjeti, ne da još više podijele Crnu Goru nego da pošalju poziv da Crnoj Gori trebaju kompletirane institucije, prijevremeni vanredni izbori i da Crna Gora čuje glas svojih građana", kazao je Ibrahimović.

Dotakao se i prijevremenih parlamentarnih izbora i komentirao koliko je realno njihovo raspisivanje.

"Vjerujem da se niko ne plaši da čuje glas građana. Crna Gora je u političkoj i institucionalnoj krizi. Rješenje toga mogu biti samo prijevremeni parlamentarni izbori. Da je mogla 42. i 43. vlada da napravi boljitak građanima, onda ne bismo pričali o prijevremenim parlamentarnim izborima", istakao je Ibrahimović.

Smatra da je vrijeme da se na proljeće održe prijevremeni parlamentarni izbori.

- Položaj manjina -

Ibrahimović, koji je i na čelu Bošnjačke stranke, dotakao se položaja Bošnjaka u Crnoj Gori. Često puta je u prethodnih 1,5 godinu govorio da je nakon parlamentarnih izbora u augustu 2020. godine došlo do "etničkog čišćenja" Bošnjaka iz državnih institucija.

"Kada je došla 42. vlada, poslije augusta 2020. godine, najavljivano je da je u Crnu Goru došla demokratija, da će svi građani biti ravnopravni. Međutim, sa 42. vladom smo vidjeli koliko smo daleko od evropskih standarda i koliko je Crnoj Gori potrebno demokratije. Dakle, 42. vlada je ekspresno sve kadrove manje brojnog naroda isključila iz institucija sistema. Zato smo rekli da se radilo o etničkom čišćenju", rekao je Ibrahimović.

Smatra da ima više načina ugrožavanja jednog naroda.

"Prije svega, je to isključivanje iz institucija sistema. Ali, imamo i kada je u pitanju ekonomija. Naime, 42. vlada budžetom skoro ništa nije izdvojila za sredine gdje žive manje brojni narodi. Ako tome dodamo i političku nesigurnost i pitanje vladavine prava, onda je bio pojačan strah manje brojnog naroda i ponovo je bio pojačan postupak odlaska Bošnjaka, Albanaca sa svojih ognjišta. Žao mi je što ovo kažem, ali kao da je bila namjera da se što više pripadnici manje brojnog naroda osjećaju nesigurno i napuste svoja mjesta", pojasnio je Ibrahimović.

Vjeruje da je 42. vlada prošlost. Kako je kazao, 43. vlada je na određen način zaustavila te procese, poslala je signal da ima mjesta za manjine u Crnoj Gori.

Ibrahimović je podsjetio da su od obnove nezavisnosti Crne Gore, bošnjački narod i druge manjine unapređivali svoj položaj u državi.

- Putna infrastruktura -

Dotakao se i uspostavljanja aviolinije od Podgorice do Sarajeva i rekonstrukcije puta koji preko Šćepan-Polja spaja Crnu Goru i Bosnu i Hercegovinu.

"Aviokompanije se tek oporavljaju nakon koronavirusa. Sigurno je da je izazov pred svim aviokompanijama kada je riječ o uvođenju novih letova. Moj stručni tim pokušava da izanalizira koliko bi ekonomski opravdana bila ta jedna linija. Vrlo nam je značajno da se što bolje povežemo sa Bosnom i Hercegovinom, ali moraju i aviokompanije naći svoj ekonomski interes. Ima više inicijativa. Ponovo je aktuelno razmišljanje da možda ide Sarajevo - Podgorica - Skoplje. U narednom periodu ćemo to intenzivirati", istakao je Ibrahimović.

Vjeruje da će građani Bosne i Hercegovine i Crne Gore uskoro imati jednu avioliniju, za početak možda jedan ili dva leta sedmično.


"Nezahvalno je reći kada će biti završeni radovi. Najmanji izazov će biti uraditi most. Obje države imaju svoj dio posla koji treba da završe. Zajednička ponuda, kada budem imali kvalitetniju putnu infrastrukturu, će biti konkurentna, ne samo u regionu nego u cijeloj Evropi", naglasio je Ibrahimović.

Rekao je da su odnosi Bosne i Hercegovine i njegove zemlje primjer u regionu, ali da ima prostora za njihovo unapređenje, prije svega, u oblasti privrede.

Пратите нас на

Коментари5

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније