Политика
19. 12. 2022. 08:30 >> 14:40 6
КОВАЧЕВИЋ
"Формирањем Владе улазимо у нови циклус проблема"
Формирање нове Владе је начин за продубљивање кризе и тиме бисмо тиме ушли у још један циклус проблема за које нема једноставног рјешења, казала је програмска директорица ЦДТ-а Милица Ковачевић. Сматра да је једино исправно да се изаберу судије Уставног суда и иде на ванредне изборе. Истиче да je наратив о “новооткривеном суверенитету и одбрани од утицаја Европске уније” врло опасан.
Коментаришући поруке међународних партнера који су забринути због усвајања Закона о предсједнику и избора нове Владе, Ковачевић каже да треба да се забринемо идемо ли ка изолацији.
“Ми имамо у том случају Владу којој се противи више од половине грађана, која је изабрана у процедури на основу прописа који су очигледно неуставни, у ризику да ће све њене будуће одлуке и потези бити цијењени из те перспективе. Влада коју неће препознати међународна заједница”, рекла је Ковачевић у емисији "Добро јутро Црна Горо".
Сматра да је питање да ли је ЦГ потребна та влада.
“Мислим да је то начин за продубљивање проблема, да бисмо тиме ушли у још један циклус проблема из којих нема једноставног рјешења”, рекла је она.
По њеном мишљењу без избора судија Уставног суда и парламентарних избора нема изласка из ове ситуације.
Истиче да je наратив о “новооткривеном суверенитету и одбрани од утицаја Европске уније” врло опасан.
“Дакле, све што нам ЕУ препоручује је у нашем интересу. Оно што нам Венецијанска комисија препоручује у нашем је интересу, зато што је у интересу грађана и грађанки Црне Горе да живе у уређеној држави са владавином права”, казала је Ковачевић.
Објашњава да ЕУ није колонијални управник Црне Горе, већ смо у добровољно уговорном односу.
“Ми смо потписали са ЕУ уговор и ми тренутно не поштујемо обавезе из тог уговора. Ми смо страна која вара и због тога долазе овакви коментари”, казала је она.
С политичког аспекта ова година је промашена и боље да се није догодила зато што су се у њој догодиле све ствари које не смију да се дешавају у демократији, казала је Ковачевић.
“Ове су године на политичкој и правној сцени озбиљни преседани који ће имати посљедице и мислим да ћемо их санирати годинама”, казала је Ковачевић.
Сматра да смо годину почели с надом да бисмо у децембру требали да добијемо завршна мјерила за затварање поглавља 23 и 24, владавина права, што би значило приближаање затварању преговора са ЕУ.
“И онда је дошао тај децембар у ком су се неке државе помјериле, а ми добијамо добијамо поруке које звуче као да очекујемо завршна мјерила за фаилед стате, односно пропалу државу која не може да обавља основне функције”, казала је она.
Коментаришући закон о поријеклу имовине, казала је да закон има мањкавости, да је лоше написан.
“Из неког разлога је писан на нетранспарентан начин. Ми смо јуче позали посланике да повуку из процедуре закон, да не гласају за њега и да се поведе инклузиван дијалог”, азала је Ковачевић.
Уколико дође до усвајања до би довело до тога да пресуде не могу да издрже провјеру ни правпсудно ни пред временом.
“Дешавало би се као у неким земљама да падају пред Уставним судом, пред судом у страсбуру и да нешто што је иницално требало да доноси осјећај правде буде нешто што ће грађани да плаћају”, казала је она.
Она наводи да су грађани Подгорице јасно исказали вољу на локалним изборима 23. октобра.
“Али да би се демократија остваривала, поред воље потребно је да се спроведе процедура, а те процедуре су код нас намјерно блокиране мјесецима. Мислим наравно на Уставни суд без ког ово не може да се заврши, а за ту ствар постоје кривци, именима и презименима их је 81 и сједе у Скупштини”, казала је Ковачевић.
Објашњава да су из својих политичких интереса заробили цијели процес.
Коментари 6
остави коментар