- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
10. 02. 2020.
17:25 >> 17:25
4
DEMOKRATE
"Nebriga DPS-a o kulturno-istorijskim spomenicima"
Ministar kulture Aleksandar Bogdanović oglasio se u namjeri da drugima spočitava kako se treba odnositi prema sakralnim i istorijskim objektima, ali ako se neko ponašao nesavjesno onda je to DPS vlast, navodi se u saopštenju Demokrata.
"U mnoštvu drugih primjera, dovoljno je pomenuti stanje bedema Starog grada Budve upravo za vrijeme DPS vlasti. Ko ne govori o stanju bedema u Budvi, a to je Bogdanović, trebalo bi da ćuti o devastaciji. Vjekovni bedemi su tada simbolički okovani takozvanom Karim Rašid ‘Iluminacijom’. U vjekovne bedeme tada je ukucavano hiljade šarafa, kablova i sajli i sve je to naplaćeno građanima Budve. Na ovom primjeru DPS je pokazao svoj odnos prema kulturnom blagu", navodi se u saopštenju.
Iz toga se nameće pitanje, smatraju Demokrate, da li je namjera Bogdanovića da u crkavama, katedralama i džamijama otvara diskoteke po ugledu na nekadašnju Budvu?
"Nebriga DPS vlasti o kulturno-istorijskim spomenicima, koji, uzgred, imaju i veliki turistički potencijal, dovela je do toga da je najveći broj naših znamenitosti potpuno zanemaren i prepušten zubu vremena. Da ne govorimo o nestanku vrijednih stvari iz Narodnog muzeja na Cetinju. Odnos Ministarstva kulture oličenje je nerada, ali je zato simbol populizma kojim se isti taj nerad pokušava prikriti i krivica svaliti na drugoga, što je danas Bogdanović pokušao i učiniti", navodi se u saopštenju.
Iz Demokrata kažu kako je važno napomenuti i to da je Svjetska banka Vladi Crne Gore za brigu o državnoj imovini dala ocjenu D, koja nije prelazna, nego najniža moguća.
"U posljednjem nalazu Svjetske banke stoji da je „Vladin registar pokretne i nepokretne državne imovine nepotpun i sadrži samo podatke o grupama imovine, ali ne i informacije o njenoj vrijednosti, starosti ili korišćenju. Kada je u pitanju transparentnost raspolaganja imovinom, uprkos propisima, nijesu dostupne potpune informacije o prenosima i raspolaganju tom imovinom“, ističe se u saopštenju.
Коментари4
Остави коментар