- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
21. 07. 2025.
06:58 >> 06:58
Čitaj mi:
Rekonstrukcija TE po planu, kao i toplifikacija grada
Radovi na ekološkoj rekonstrukciji Termoelektrane Pljevlja započeti 1. aprila napreduju planiranom dinamikom, saopšteno nam je. Krajnji rok za završetak i ponovno uključenje agregata u elektroenergetski sistem Crne Gore je 15. novembar.
Radi se intenzivno na važnim postrojenjima, što treba da omogući pouzdanije funkcionisanje agregata i još bolju zaštitu životne sredine, odnosno smanjenje emisije štetnih materija.
Riječ je, između ostalog, o sistemima za odsumporavanje i denatrifikaciju, transport pepela i šljake i adaptaciji kotla, 250 metara visokog dimnjaka termoelektrane.
Uporedo sa ekološkom rekonstrukcijom, instalira se i oprema neophodna za toplifikaciju grada.
U Elektroprivredi Crne Gore zadovoljni su dinamikom radova i do sada urađenim poslovima, kaže Veselin Sekulić iz te energetske kompanije.
On je ujedno i glavni menadžer pomenute toplifikacije, ključnog ekološkog projekta za stanovnike Pljevalja.
"Završeni radovi na startnoj kotlanici ubacivanjem pomoćnih kotlova za toplifikaciju 2 puta 16 MW. Zadovoljni smo dinamikom radova na tom dijelu posla. Takođe, tu ima i dopunskih radova koji su potrebni za unošenje cjelokupne opreme i funkcionalnosti u budućem održavanju, ali paralelno radi se i na toplotnoj izmjenjivačkoj stanici, to jest, daljinskom grijanju u osnovnom baznom izvoru toplote, gdje se, kada su u pitanju izmjenjivači toplote 2 puta 22 MW, upravo kreće sa montažom", kazao je Sekulić.
Plan izvođača je da u naredna dva mjeseca završi sve instalaterske poslove na postrojenjima kako bi se nakon toga obavile neophodne ispitne procedure, probno puštanje u rad i njihovo uvezivanje u funkcionalnu cijelinu.
Projekat ekološke rekonstrukcije, koji bi trebalo značajno da produži radni vijek Termoelektrane, vrijedan je oko 70 miliona eura.
Uključenje agregata u elektroenergetski sistem Crne Gore, kako je ranije saopšteno, uslijediće najkasnije do 15. novembra.
Коментари0
Остави коментар