- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
30. 06. 2025.
19:44 >> 19:44
1
Sedmočasovno radno vrijeme: Između želja radnika i realnosti poslodavaca
Premijer je nedavno najavio i da je Crna Gora blizu uvodjenja sedmočasovnog radnog vremena. Ipak, poslodavci i sindikati su i dalje daleko od dogovora. O skraćenju radne sedmice podijeljena su i mišljenja građana, a praksa iz pojedinih evropskih država gdje je ta ideja odavno zaživjela pokazuje da radnici sada traže da rade duže jer su im i plate veće.
Da je vrijeme najveći resurs, te da bi za sat manje na poslu radnici bili motivisani da više rade - samo su neki od argumenata građana koji podržavaju uvodjenje sedmočasovnog radnog vremena. Drugi, ipak smatraju da skraćenje radne sedmice ne bi ništa promijenilo.
"Ovo radno vrijeme je navikao narod. Radnici koji rade, rade. Uvijek je bilo da se toleriše pola sata, sat to ništa neće promijeniti",
"To je mnogo mnogo dobra ideja pogotovo za nas žene. Mi smo i tako u domačinstvima imamo i obaveza i djecu i kupovinu i sedmočasovno vrijeme je sasvim dovoljno", "Kada se bliži kraj vremena radnik je demotivisan. Kod nas su radnici i slabo plaćeni, sve su to faktori koji utiču, tako da će ovo koliko toliko značiti jedna refabilitacija bar duhovna", samo su neki od komentara naših sugrađana.
S druge strane, sindikati i poslodavci imaju različita mišljenja koja do sada nijesu uspjeli da približe. I dok u Uniji poslodavaca smatraju da nije pravi momenat za realizaciju takve ideje u Sindikatu vjeruju da bi to bilo korisno za sve.
"Jer bi to bio značajan iskorak u postizanju balansa između poslovnog i privatnog života. Na radnike će uticati da će biti bolje produktivniji jer će imati više vremena na odmor nego ovako kako su iscrpljeni", rekla je Sonja Knežević iz Saveza sindikata.
Filip Lazović kaže da je u teoriji to možda jeste tako. "Ali u Crnoj Gori imate zaista veliki broj djelatnosti koje zavise od vremena koliko se, recimo, neki procesi radni i tako dalje, da li su pitanju u ugostiteljstvu, da li u građevini i tako dalje, gdje zaista ne možete govoriti ako smanjite broj radnih časova i da ćete nametnuti neke nove troškove poslodavcu i ne možete govoriti o nekom povećanju produktivnosti.
Zato će o skraćenju radnog vremena u tim djelatnostima Sindikat i poslodavci još pregovarati. Dok se čeka taj ishod, podsjetimo kraće radno vrijeme već odavno zaživjelo je u pojedinim evropskim državama. Tako je i u Francuskoj ali je praksa u posljednje vrijeme mnogo drugačija.
"Kada radim tako 7 sati u dan imam vrijeme da putujem, da kuvam u kući. Kada radim više od 35 sati tako mi je sad plus, plati me sad 25 posto. Tako svi oće da rade više", kaže Katja Vlahović.
Za razliku od radnika Francuske dilemu veće plate ili više slobodnog vremena nemaju zaposleni u državama Skandinavije koje su prve uvele skraćeno radno vrijeme i danas nose epitet zemalja blagostanja.
Коментари1
Остави коментар