- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
14. 05. 2025.
12:30 >> 12:30
EBRD snizila prognozu rasta crnogorske ekonomije
Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) snizila je u najnovijem izvještaju prognozu ovogodišnjeg rasta crnogorske ekonomije na 2,6 odsto.
To je 0,3 odsto niže u odnosu na februar, kada je EBRD prognozirala rast ekonomije 2,9 odsto.
U najnovijem izvještaju, u koji je agencija Mina-business imala uvid, EBRD za narednu godinu predviđa rast crnogorske ekonomije 2,7 odsto, što je takođe 0,3 odsto niže u odnosu na februar, kada se očekivao rast od tri odsto.
Crnogorska ekonomija je, prema procjeni EBRD-a, u prošloj godini ojačala tri odsto.
Iz EBRD su, u posebnom odjeljku izvještaja koji se odnosi na Crnu Goru, naveli da je stvarni rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) značajno usporio sa 6,3 odsto u 2023. godini na tri odsto u prošloj godini, zbog značajnog usporavanja turizma nakon rekordne sezone u 2023.
“Rast u prošloj godini bio je vođen privatnom potrošnjom i investicijama, podržanim ekspanzivnom fiskalnom politikom, rastom plata i penzija, kao i ambicioznim infrastrukturnim projektima. Međutim, neto izvoz je pao, jer je došlo do slabljenja talasa turista i imigranata iz Rusije i Ukrajine”, navodi se u izvještaju.
Iz EBRD-a su rekli da je inflacija značajno pala, sa vrhunca od 17,5 odsto u novembru 2022, na jedan odsto u septembru prošle godine, prije nego što je ponovo porasla na 2,8 odsto u februaru.
“Rast realnog BDP-a se projektuje na 2,6 odsto u ovoj godini i 2,7 odsto u narednoj godini. Očekuje se umjereniji rast zbog rasta cijena u sektoru turizma, uslovljenog velikim povećanjem plata, što bi moglo da ograniči potražnju”, dodaje se u izvještaju.
Takođe, rekonstrukcija Termoelektrane (TE) Pljevlja, koja obezbjeđuje oko 40 odsto električne energije u zemlji, značajno će smanjiti domaću proizvodnju struje i dovesti do velikog povećanja uvoza električne energije.
“S druge strane, nastavak rasta plata mogao bi dodatno da podstakne rast potrošnje, ali i proširi trgovinski deficit”, kazali su iz EBRD-a.
Коментари0
Остави коментар