Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Ekonomija

B.B.

21. 02. 2025. 12:21 >> 15:07
1

Milatović: Sa deset hitnih mjera Vlada da utiče na smanjenje cijena

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović pozvao je sve društvene aktere u zemlji da konkretnim rješenjima utiču na smanjenje cijena u Crnoj Gori. Kako je istakao, građanima je manje važno da slušaju diskusiju o razlozima, a mnogo im je važnije da čuju rješenja koja će dovesti do smanjenja cijena u Crnoj Gori.

Kako je naveo Milatović u saopštenju juče su građani mogli da čuju javnu diskusiju između Vlade i akademske zajednice o razlozima visokih cijena u Crnoj Gori, ali smatra da je građanima manje važno da slušaju diskusiju o razlozima, a da svi zajedno, i akademska zajednica, i Vlada, i ostali društveni činioci, daju rješenje koje će dovesti do smanjenja cijena u Crnoj Gori.

"Još jednom podsjećam Vladu Crne Gore na inicijativu koju sam uputio Vladi prije par dana, koja uključuje 10 praktičnih mjera i koraka, čijom bi realizacijom i implementacijom, došlo do smanjenja cijena osnovnih životnih namirnica u Crnoj Gori”, poručio je predsjednik Milatović.

Milatović je nedavno Vladi Crne Gore uputio Inicijativu za preduzimanje deset hitnih mjera, čija bi primjena omogućila smanjenje cijena i poboljšanje standarda građana u našoj zemlji.

Prva mjera, kako podsjećaju u saopštenju, je obavezno isticanje marži uz cijene proizvoda.

U cilju povećanja transparentnosti i sprječavanja neopravdanog podizanja cijena, neophodno je zakonski propisati da trgovci jasno istaknu visinu marže za svaki proizvod. Na ovaj način, građani bi imali uvid u realnu strukturu troškova i mogućnost da uporede cijene između različitih trgovinskih lanaca.

Druga je ograničavanje marži na jednocifrene iznose za ključne proizvode. Za osnovne namirnice poput hljeba, mlijeka, šećera, brašna, itd, potrebno je uvesti ograničenje na trgovinske marže. Tako bi se spriječile previsoke zarade na bazi osnovnih životnih proizvoda.

Jedna do predloženih mjera je i formiranje robnih rezervi.

"Da bi se obezbijedila stabilna snabdjevenost tržišta i spriječile eventualne nestašice proizvoda kojima je marža ograničena, Vlada mora pristupiti formiranju i pravovremenom obnavljanju robnih rezervi", navode u predlogu Vladi.

Predložio je i formiranje sajta za poređenje cijena najvažnijih proizvoda. Neophodno je uspostaviti centralnu, redovno ažuriranu online platformu na kojoj bi građani mogli upoređivati cijene najvažnijih proizvoda u najvećim supermarketima. Na taj način se povećava tržišna konkurencija i potrošačima olakšava pronalaženje najpovoljnijih ponuda.

Potreban je i povrat PDV-a za ugrožene građane putem socijalnih kartica.

"Za socijalno ugrožene kategorije stanovništva neophodno je obezbijediti djelimičan ili potpuni povrat PDV-a na odabranu osnovnu korpu namirnica. Zbog toga, Vlada treba što hitnije pristupiti izradi i implementaciji sistema socijalnih kartica", navode u predlogu mjere.

Šesta bi bila povećanje subvencija za domaću proizvodnju čime bi se jačala domaća poljoprivreda, koja je ključna za stabilno tržište i održive cijene.

"Treba težiti agrobudžetu u iznosu od najmanje 100 miliona eura, kako bi se dodatno povećale subvencije i drugi programi podrške domaćim poljopriverdnim proizvođačima, podstakla lokalna proizvodnja i smanjila zavisnost od uvoza", navode u obrazloženju.

Sedma je dodatne povoljnosti za prodavce domaćih proizvoda. U tom smislu treba razmotriti olakšice za prodavce koji prvenstveno plasiraju domaće proizvode. Istovremeno, u saradnji sa opštinama treba raditi na uspostavljanju distributivnih centara u kojima bi domaći proizvođači mogli direktno plasirati svoje proizvode.

Jedna od mjera je i da se razmotri smanjenje PDV-a za osnovne proizvode. Ključno je definisati listu osnovnih proizvoda za domaćinstvo (kategorija “korpe za život dostojanstven čovjeka”), i razmotriti opciju smanjenja PDV-a na takve proizvode.

Analiza marži i uzroka viših cijena u Crnoj Gori u odnosu na EU je takođe nešto na čemu se trea raditi, a to znači sprovesti sveobuhvatnu analizu marži i ključnih faktora koji dovode do toga da su cijene u Crnoj Gori često više nego u zemljama Evropske unije. Rezultate je potrebno jasno predočiti građanima, uz konkretne prijedloge za rješavanje problema.

I jačanje uloge Centra za zaštitu potrošača i srodnih organizacija je jedna od mjera.

"Neophodno je ojačati kapacitete institucija i organizacija koje se bave zaštitom potrošača. Centar za zaštitu potrošača i slična udruženja moraju dobiti širu nadležnost i veća sredstva, kako bi imali aktivnu ulogu u kontroli cijena i unapređenju tržišnih uslova", navode u obrazloženju.

 

Пратите нас на

Коментари1

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније