- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
07. 05. 2025.
15:41 >> 15:41
Jačanje poslovne saradnje među zemljama Grupe Puta svile
Privredna komora može doprinijeti jačanju poslovne saradnje sa OSCE državama, pogotovo iz Grupe Puta svile, kako bi kreirali nove mogućnosti za trgovinsku razmjenu, investicije i inovacije, uz poseban osvrt na korišćenje vještačke inteligencije, smatra potpredsjednik te asocijacije, Pavle D. Radovanović.
“Uvođenje vještačke inteligencije u poslovanje omogućava kompanijama da automatizuju procese, smanje troškove i unaprijede korisničko iskustvo”, kazao je Radovanović na panelu poslovnog i AI foruma organizovanog u okviru Međunarodne parlamentarne konferencije Grupe Puta svile u okviru OSCE.
On je kazao da su vještine i infrastrukturni preduslovi potrebni da bi se uspješno integrisala vještačka inteligencija u tradicionalne industrije, te kako je Crna Gora može iskoristiti da ojača biznis ambijent i ubrza svoj put u EU.
Prema riječima Radovanovića, PKCG aktivno prati trendove u oblasti savremenih tehnologija, sprovodi analize tržišta rada i inicira kreiranje obrazovnih programa usklađenih sa zahtjevima digitalne ekonomije.
„U cilju jačanja kapaciteta domaćih kompanija, Komora organizuje seminare i stručne obuke, sa posebnim fokusom na primjenu vještačke inteligencije u poslovanju, kroz koje privrednici stiču znanja o savremenim tehnologijama i njihovoj praktičnoj upotrebi“, navodi se u saopštenju.
Takođe, kroz partnerstva u brojnim nacionalnim i međunarodnim projektima, Komora pruža podršku preduzećima u testiranju naprednih digitalnih rješenja, razvoju vještina zaposlenih i prilagođavanju poslovanja aktuelnim tehnološkim trendovima, uključujući i primjenu AI u različitim sektorima privrede.
Sa ostalim učesnicima u raspravi – moderatorom Jevtom Erakovićem, koji je potpredsjednik OSCE PA Grupe Puta svile, direktoricom Naučno-tehnološkog parka Valentinom Radulović, izvršnom direktoricom Fonda za inovacije Bojanom Femić Radosavović, predsjednikom Evropske asocijacije bivših parlamentaraca FP-AP Filipom Lombardijem, razmatrani su najbolji načini da se osnaži saradnja među OSCE, odnosno zemljama Grupe Puta svile, i to u oblastima inovacija, razvoja biznisa i razmjene tehnologija.
"Takođe, bilo je riječi o pravilima i podršci potrebnoj da se pomogne odgovorno razvijanje AI bez usporavanja inovacija, te o tome kako obezbijediti benefite za mala i srednja preduzeća od AI revolucije“, navodi se u saopštenju.
Učesnici u debati su razmotrili i to na koji način prekogranična saradnja može pomoći ekonomskom rastu i poboljšanju društva.
Nakon panel diskusije organizovane su prezentacije inovatora iz Crne Gore, tokom kojih su govorili Đuro Stojanović iz Uhure, Milutin Pavićević iz MAIA-e, Savo Vukčević iz THERAPi, Veljko Ivanović iz WoW Montenegro i generalni sekretar Skupštine, Boban Stanišić.
Коментари0
Остави коментар