- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
19. 02. 2025.
06:45 >> 06:45
5
Čitaj mi:
Građani nezadovoljni zbog poskupljenja ljekova; Kadić: Nestašice ne može biti
U apotekama cijene sve više, poskupjeli su ne samo suplementi, već i ljekovi za redovnu terapiju. To uočavaju Podgoričani koje je anketirao Radio Crne Gore. Iz Fonda zdravstva ne komentarišu visoke cijene, ali poručuju da novca za nabavku medikamenata ima i da nestašica ne može biti. Koliko su kod nas lijekovi skuplji u odnosu na region biće poznato uskoro kada NVO Alternativa objavi istraživanje.
Konstantan stres od poskupljenja, tako bi potrošači mogli opisati minule mjesece od kada se suočavaju, ne samo sa povećanjem cijena hrane, već i drugih proizvoda i usluga. Najnovije, a uočavaju naši građani, da se iz dana u dan mijenjaju i cijene ljekova.
"Realno, ljekovi su poskupili i mislim da su puno skuplji nego u regionu i mislim da rapidno poskupljuju. To mogu da kažem iz iskusta pošto za djecu kupujem neke probiotike koji bukvalno su u roku od mjesec dana poskupili za 2-3 eura. Svi kupuju iz neke potrebe, a ne što bi voljeli da piju ljekove, tako da mislim da bi generalno trebalo da se stane na kraj tome", kaže jedna od anketiranih građanki.
"U cijelom regionu su cijene mnogo niže nego kod nas", dodaje druga građanka..
"Cijene i namirnica i lijekova idu, čak i ova obavezna terapija", kaže jedan od anketiranih.
"Koristim puno lijekova, većinom ne plaćam. A ima ovih suplemenata koje plaćam, to je dosta skupo, u Srbiji je 50% jeftinije", ističe Podgoričanin.
Direktor Fonda zdravstva Vuk Kadić na pitanje oko visokih cijena medicamenata direktno ne odgovara, ali uvjerava da je snabdijevanje uredno, da lijekova u apotekama ne fali. Podcrtava i da je zaokružena finansijska konstrukcija za nabavku, bar kako kaže, u prvoj polovini godine.
"Sa finansijama u ovom trenutku, nemamo problema, konkretno što se tiče lijekova, medicinskih sredstava. Da li će se problem pojaviti tamo u drugoj polovini ili u zadnjem kvartalu ove godine, to ćemo zajedno sa Ministarstvom i Vladom rješavati kao i do sada. Rebalans budžeta nije stvar koja je specifična samo za ovaj trenutak, rješava se godinama unazad", kaže Kadić.
Metode u liječenju se mijenjaju, pa i liste lijekova u cilju, kako navodi ministar zdravlja Vojislav Šimun, uvođenja inovativnih terapija.
"Naravno da takvi lijekovi više koštaju, ali ako želimo da liječimo naše građane po najsavremenijim standardima i što je moguće, pružimo kvalitetniju uslugu, to je jednostavno neminovno", kaže Šimun.
Ranija istraživanja pokazuju da su lijekovi kod nas i do 30% skuplji nego u regionu, pa građani koji su u mogućnosti, nerijetko u nabavku odlaze u Srbiju, Bosnu i Hercegovinu, Albaniju. Kakve su najnovije analize uskoro će, kako su nam rekli, predstaviti NVO Alternativa, koja je nedavno predložila da, pored bojkota trgovačkih lanaca zbog visokih cijena, budu obuhvaćene u narednom periodu i apoteke.
Коментари5
Остави коментар