- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
15. 02. 2025.
15:37 >> 15:38
2
Čitaj mi:
PKCG: Bojkot trgovačkih lanaca štetan i po prihode budžeta
Bojkot trgovačkih lanaca je štetan, prije svega za domaće proizvođače, supstancu nikad ranjivije proizvodne baze, ali i po prihode budžeta, koji umnogome zavise od svakodnevnog priliva po osnovu poreza na dodatu vrijednost (PDV), saopštili su iz Privredne komore (PKCG).
„Bojkot trgovačkih lanaca predstavlja i bojkot svih učesnika u lancu stvaranja jednog proizvoda i formiranja njegove cijene. To uključuje proizvođače, prije svega domaće, uvoznike i distributere, zaposlene, ali i državni budžet“, navodi se u saopštenju PKCG.
Iz Komore su dodali da bojkot utiče i na stabilnost budžeta, s obzirom na to da se on puni i kroz PDV, koji je sastavni dio cijene proizvoda.
„Upravo iz budžeta se finansiraju ključni segmenti društva, kao što su obrazovanje, zdravstvo i socijalna davanja, ali i cijeli državni aparat, gdje, paradoksalno, primanja često premašuju ona u realnom sektoru, koji ih zapravo stvara“, rekli su iz PKCG.
Oni su naveli da relevantne analize pokazuju da ukoliko se deset eura potroši na kupovinu domaćih proizvoda, osam eura ostaje u zemlji.
„Ukoliko ih potrošimo na kupovinu uvezenih proizvoda, u Crnoj Gori ostaju svega dva eura. Da nije ništa drugo prisutno, osim rizika po domaću proizvodnju, ne bismo smjeli ni pomisliti na bojkot trgovinskih lanaca“, kazali su iz PKCG.
Oni smatraju da dijalog koji je PKCG započela u vezi ove i drugih povezanih tema, treba da bude intenzivan kako bi se izbjeglo donošenje odluka koje mogu negativno uticati na privredu i usporiti njen rast.
Iz PKCG su ponovili da ne podržavaju bilo koju vrstu bojkota svojih članica, bez obzira na sektor u kojem posluju, i smatraju ga neopravdanim, jer takav pristup direktno pogađa privredu, ali i državni ekonomski interes.
„Dodatno, i ne manje važno - privreda nije odgovorna za izazove koji se na ovaj način pokušavaju riješiti“, poručili su iz PKCG.
Oni su podsjetili da je zastupanje i ostvarivanje interesa cjelokupne crnogorske privrede zadatak i zakonska obaveza PKCG, te da je ona dužna da se argumentovano usprotivi svemu što remeti privredne tokove, uz rizike da uspori ekonomski rast.
„Posebno ukazujemo na potrebu nediskriminacije u svakoj privrednoj oblasti i prema svakoj kompaniji, podvlačeći da bojkot kao način uticaja na ekonomske politike niti je razuman, niti opravdan“, kazali su iz PKCG.
Коментари2
Остави коментар