- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
13. 12. 2024.
21:09 >> 21:12
Čitaj mi:
U "OKVIRU" O INSTITUTU
Rakčević: Podrška planu restrukturiranja uz korekcije
Institut u Igalu treba da zadrži funkciju oslonca zdravstvenog turizma i mora imati uslove za 100.000 noćenja za pacijente iz Crne Gore, rečeno je u emisiji "Okvir" na TVCG. Tema emisije je da li je plan za spašavanje Instituta "Simo Milošević" u Igalu garant njegovog vraćanja na svjetsku zdravstvenu scenu i dugoročnu održivost, zašto se najveći manjinski akcionar protivi prodaji Prve faze i kako će glasati na Skupštini akcionara.
Najveći manjinski akcionar Žarko Rakčević kazao je da što se tiče Vile Oliva njihov zadatak je da Institut treba da zadrži funkciju oslonca zdravstvenog turizma i da mora ostati 100.000 noćenja za pacijente iz Crne Gore. Smatra da ima i drugih načina da se Institut spasi, restrukturiranje ili stečaj, te da ima rješenja koji su po zakonu.
"Mi nećemo podržati plan restrukturiranja ukoliko ne budu korif+govane dvije stvari, a to su prodaja Prve faze za koju mislimo da nije neophodna i da se preispita iznos ulaganja koji je, po nama, predimenzioniran za Drugu fazu", kazao je Rakčević.
Rakčević: Podržaćemo plan restrukturiranja uz korekcije
Napomenuo je da je plan restrukturiranja trpio promjene u nekoliko navrata.
"Vjerujemo da postoji mogućnost da se čak naprave izmjene i pred ovu Skupštinu koja je zakazana za 9. (januar)", kazao je Rakčević.
Akcionari nakon konsultacija sa pravnicima smatraju da se plan može uvojiti prostom većinom, a da odluke o povećanju i smanjenju kapitala zahtijevaju dvotrećinsku većinu, ali da je javnost podijeljena.
"Mi bi mogli da miniramo odluke, ali što se tiče dokapitalizacije, već smo ponudili dopunu dnevnog reda po kojoj smo predložili dokapitalizaciju od 23 miliona eura da bi pokrili gubitke koji su dospjeli i zajedno sa partnerima, gdje bi svi akcionari zajedno pokrili gubitke, kako bi se na ovaj način još jednom spriječio stečaj", rekao je on.
Objasnio je da ponuda podrazumijeva otvorenu dokapitalizaciju.
"Gdje bi proporcionalno svi imali pravo da učestvuju. Recimo, predstavnici Vlade sa 56,5 odsto, mi sa svojih 27,5 odsto i ostali manjinski akcionari sa 16 odsto. U krajnjem, ukoliko nema interesa za to, spremni smo da kao Vila Oliva pokrijemo kompletan dug. Definitivno što nama odgovara je proporcionalni dio", rekao je Rakčević.
Adžović: Vlada spremna da uveća svoj udio u Institutu
Državna sekretarka u Ministarstvu prostornog planiranja urbanizma i državne imovine Maida Adžović napomenula je da su podijeljena mišljenja o većini koja je potrebna za usvajanje odluke.
"Međutim sam saziv Skupštine akcionara je prepoznao dvotrećinsku većinu kao onu koja je potrebna za usvajanje plana restrukturiranja. To navodim jer izglasavanje plana restrukturiranja bez mogućnosti da ga sprovedete kroz sve buduće odluke jednostavno čini plan nesprovodljivim", kazala je ona.
Naglašava da niko nema interes da se proda Prva faza, niti Vlada, niti Univerzitet koji je autor dokumenta.
"To je jedino moguće iz aspekta Zakona o kontrolu državne pomoći iz razloga što Institut mora da učestvuje u određenom omjeru. Taj omjer bi trebalo da bude 50:50, ali zbog stanja u kojem je Institut pomjera se na promjer 60:40. Institut može da finansira samo iz sredstava koja ima. U ovom trenutku Institut u svojini ima samo objekte", objašnjava Adžović.
Napomenula je da kreditni aranžman sada nije moguć.
"Prodaja Faze jedan nije cilj kojem smo težili. Mjere plana restrukturiranja moraju biti realne i izvoljive, a jedino realno i izvodljivo je prodaja objekata", rekla je ona.
Istakla je da je Vlada spremna da uveća svoj udio u Institutu.
"Dokaz tome je da smo u budžetu za narednu godinu ostavili sredstva ukoliko se plan restrukturiranja izglasa", kazala je Adžović.
Objasnila je da država ima cilj rehabilitaciju koju Institut pruža građanima i to je primarni cilj Vlade, a ta polazna osnova nije ista sa manjinskim akcionarima koji očekuju povrat investicije.
"Ne vidimo prostor za privatno-javno partnerstvo kada Vlada ima za cilj da ulaže u Institut", rekla je ona.
Ona je na pitanje novinara Zorana Lekovića da li bi Vlada voljela da Rakčević proda svoje akcije kazala da je njihova želja da on nastavi da ulaže u Institut sa Vladom.
"On predstavlja zdrav biznis u Crnoj Gori i više smo nego spremni da idemo u zajedničko ulaganje, ali u krajnjem, ukoliko to niije opcija, mislim da smo i na prodaju akcija spremni", rekla je Adžović.
Kovačević: Napravili 400 hiljada više prihoda, dugovi unose strah u Institut
Izvršni direktor Instituta Zoran Kovačević kazao je da ništa ne sprečava nadležne organe da pokrenu postupak zašto je neko dozvolio da dug prema Jugobanci toliko naraste.
"Da li je bilo neodgovornog odnosa ili igranja, to treba da utvrde oni čiji je to posao", rekao je on.
On je rekao da su uprkos blokadi, uspjeli da ispoštuju 11,5 hiljada korisnika i da naprave 8 miliona i 700 hiljada eura prihoda.
"S obzirom na to da Norvežana nema, mi smo napravili 400 hiljada više prihoda nego sa njma prethodne godine, koji su imali preko dva miliona eura ukupnog učešća", kazao je Kovačević.
Istakao je da je u bilo norvežana, Institut bi imao dva miliona više Prihoda u odnosu na prošlu godinu. Naglasio je da su dugovi prijetnja i unose strah u Institut.
Jocović: Ako ne bude usvojen plan restrukturiranja, doći će do stečaja
Dekan ekonomskog fakulteta Mijat Jocović kazao je da je plan restrukturiranja za Institut jedina moguća ponuda u ovom trenutku, ali ne i najbolja. On je objasnio da nijesu preferirali model stečaja i prodaju Prve faze. Istakao je da su imali korektnu saradnju sa svim stranama.
"Mi ne vidimo manjinske akcionare kao dio problema Instituta Igalo. Oni su dio rješenja i plan restrukturiranja ne polazi od pretpostavke da manjinski akcionari treba da prodaju svoj udio", kazao je Jocović.
On je objasnio da ako ne bude usvojen plan restrukturiranja, doći će do stečaja Instituta.
"Odakle će Institut platiti svoje učešće ako ne proda Fazu jedan", kazao je on.
Коментари0
Остави коментар