- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
12. 12. 2024.
19:52 >> 22:19
Čitaj mi:
posljedica novog Zakona
Gorivo uskoro skuplje tri centa, primjedbe iz Udruženja naftnih kompanija
Gorivo u Crnoj Gori uskoro će poskupjeti za tri centa po litru, što je posljedica novog Zakona o sigurnosti snabdijevanja naftnim derivatima. Zakon, naime omogućava formiranje rezervi naftnih derivata koje su dovoljne da pokriju potrebnu količinu za tri mjeseca. Iako se očekuje da će zakon doprinijeti stabilnosti snabdijevanja, iz Udruženja naftnih kompanija stižu primjedbe.
Od januara, uz svaku korekciju cijena goriva obračunavaće se još tri centa. To je novina koju donosi juče izglasani Zakon o sigurnosti snabdijevanja naftnim derivatima. Građani su se na sva povećanja cijena navikli, pa ih ni ovo ne iznenađuje.
"Nek povećavaju koliko oće, to je njihovo pravo povećavaju sve pa nek povećaju i gorivo", smatra jedna ispitanica.
"Gdje nijesu veći izdaci na šta nijesu veći na sve pa i na gorivo, al dobro tek su počeli da na kolju imaju kad", kaže jedan od sagovornika.
Upravo, novi zakon omogućiće stvaranje naftnih rezervi, ali i zatvaranje završnog mjerila za pregovaračko poglavlje 15, poručuju iz resornog ministarstva.
"Mi nemamo rafineriju, nemamo rezerve nafte, što znači da odgovorna vlada odgovornim pristupom treba da obezbijedi zalihe koje će omogućiti normalno funkcionisanje u slučaju bilo kakvog poremećaja ili vanredne situacije", kazala je Zorana Sekulić iz Ministarstva rudarstva, nafte i gasa.
Ona ističe da je planirano da Crna Gora formira rezerve koje treba da pokriju količinu od tri mjeseca normalnog funkcionisanja što u količinskom smislu znači 100.000 tona naftnih derivata.
Zakonom je predviđeno da Uprava za ugljovodonike dio rezervi formira u gotovom proizvodu, a ostatak najveći uvoznici naftnih derivata. A primjedbe na račun novog Zakona stižu s adrese Udruženja naftnih kompanija. Sporno je, kažu, što se Zakon odnosi na samo četiri kompanije za eurodizel i jednu za benzin.
"Nije dozvoljeno učešće malih kompanija. Uvoznici koji su dio ovog zakona obavezu mogu da ispune ugovaranjem tiketa. Sve te kompanije imaju matične inostrane korporacije kao vlasnike, i radiće na tome da što skuplje prikažu trošak takvih tiketa. Treba podsticati transparentnost u primjeni zakona i uključiti što veći broj nezavisnih posmatrača koji će nadzirati primjenu zakona", saopštili su iz Udruženja naftnih kompanija Crne Gore.
Iz Ministarstva pojašnjavaju da je predviđeno da se rezerve formiraju iz naknade koja se uvodi na cijenu maloprodaje naftnih derivata, a koju snose krajnji potrošači. Napominju da je prije dvije godine gorivo bilo 40 centi skuplje, te da je sada jeftinije u odnosu na region.
"Kod nas je trenutno dizel koji je dominantno prisutan na našem tržištu, i njegovo učešće je nekih 85 procenata na našem tržištu, je jeftiniji 32 centa nego u Republici Srbiji, jeftiniji je 16 centi u odnosu na Hrvatsku, jeftiniji je 17 centi u odnosu na Sloveniju", navodi Sekulovićeva.
Gorivo će biti skuplje tri centa sve dok se ne formiraju potrebne zalihe, nakon čega će naknada biti niža, zaključuje Sekulovićeva.
Za primjenu Zakona potrebno je 44,5 miliona.
Коментари0
Остави коментар