Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Ekonomija

[ Mina biznis ]

02. 07. 2014. 09:02 >> 09:02
1

EX YU PROSTOR

Plate najniže u Makedoniji i Srbiji

Zarade u Srbiji konstantno, već duži period, realno padaju i sve više zaostaju za platama u regionu. Prosječna zarada bez poreza i doprinosa u Srbiji, prema posljednjim podacima, zaustavila se na 384 eura.


"Po debljini koverte ispred Srbije su Slovenci, Hrvati, zaposleni u Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini", pišu Večernje novosti.

U Hrvatskoj radnici na kraju mjeseca dobiju gotovo duplo više novca nego u Srbiji, odnosno 730 eura prosječno. Od zemalja iz regiona i dalje najviše primaju Slovenci, 970 eura mjesečno.

Prosječna plata u Crnoj Gori je 480 eura, a u Bosni i Hercegovini 450. Iza Srbije su Makedonci sa mjesečnim prosjekom od oko 340 eura.

Toliko zaostajanje zarada u Srbiji za platama u regionu, prema ocjeni ekonomiste Danila Šukovića, rezultat je slabosti ekonomije i društva u cjelini i naročito nespremnosti da se sprovedu prave ekonomske reforme i izgrade institucije.

"Činjenica je i da nijesmo društvo sa otvorenom tržišnom privredom, što nas je uz sve pomenuto dovelo u situaciju da nam standard permanentno i rapidno opada", kaže Šuković.

Prema njegovim riječima, kada se govori da su plate u privatnom sektoru znatno niže nego u državnom, valja imati u vidu i jednu veliku rezervu, odnosno da se u privatnom sektoru veliki dio zarada isplaćuje na crno.

"Prijavljuju se minimalne zarade i na njih plaćaju porezi i doprinosi, a ostali dio se isplaćuje mimo oficijelnih novčanih tokova", objašnjava Šuković.

U Asocijaciji slobodnih i nezavisnih sindikata (ASNS) smatraju da je uz prosječnu platu koja je među najnižim u regionu, u Srbiji problem i mimimalna zarada.

Predsjednik ASNS-a, Ranka Savić, podsjeća da sve zemlje okruženja imaju veći minimalac, pa se Srbija može uporediti samo sa nerazvijenim afričkim državama.

"Više od dve godine, minimalna zarada nije uvećana, niti usklađena sa rastom troškova života. U regionu, po ovim parametrima, Srbija je na najnižoj ljestvici i s obzirom na ogroman budžetski deficit, stanje industrije, veliku opterećenost i nelikvidnost privrede - neće nam skoro biti bolje", ocijenila je Savić.

Ona je dodala da će početkom primjene solidarnog poreza od deset odsto, visina srpskih zarada još više biti udaljena od zarada radnika u regionu.

"Usvajanjem novog Zakona o radu, dodatno će biti umanjene zarade zaposlenih", smatra Savić

Пратите нас на

Коментари1

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније